Svátek má: Dalibor

Zprávy

Velikost textu:

Německá vláda: My s Nord Stream - 2 neohrožujeme NATO!

Německá vláda: My s Nord Stream - 2 neohrožujeme NATO!

Německá vláda nepovažuje svou politiku týkající se plynovodu Nord Stream - 2 za hrozbu pro NATO, uvádí se v reakci německé vlády na žádost poslanců.

Ilustrační foto
5. května 2020 - 04:20

„Federální vláda nesdílí názor, že německá politika vůči Nord Stream - 2 ohrožuje NATO," uvádí se v dokumentu na dotaz poslanců AfD.

Vláda se tak vyjádřila například ke slovům amerického senátora Toma Cattona, který považuje německou politiku vůči plynovodu za hrozbu pro Severoatlantickou alianci.

Kabinet také nasadil mírný tón, a vyslovil nesouhlas s názorem, že USA jsou agresivní vůči suverenitě evropských národů. V reakci na to kabinet ministrů poznamenal, že Spojené státy zůstávají „nejdůležitějším partnerem mimo Evropu v bezpečnostní politice“.

Německá vláda ani neplánuje odvetu proti americkým sankcím proti Nord Stream - 2, uvádí odpověď německé vlády na žádost poslance.


„Vláda nezahájí diskusi o odvetných opatřeních, diplomatických sankcích, zákazech vstupu pro osoby odpovědné za sankce proti společnosti Nord Stream - 2. Vláda je toho názoru, že taková opatření nejsou prospěšná. Vláda navíc upozorňuje na skutečnost, že protiopatření k sankcím v jejím základě lze zavést pouze po dohodě s Evropskou unií,“ píše se v dokumentu.

Německá vláda nicméně znovu zdůraznila, že odmítá extrateritoriální sankce, mezi něž patří sankce proti Nord Stream - 2.

V prosinci 2019 Spojené státy americké uložily proti společnosti Nord Stream - 2 sankce. Z tohoto důvodu se stáhla švýcarská společnost Allseas svá potrubní plavidla z Baltského moře a zastavila práci.


V lednu 2020 šéf ruského ministerstva energetiky Alexander Novak uvedl, že z 2,46 tisíc kilometrů plynovodu bylo položeno 2,3 tisíce a Rusko zbývající část dokončí samo.

Poblíž Kaliningradu zakotvilo ruské plavidlo „Akademik Čerskij“, které je považováno za schopné dokončit stavbu Nord Stream - 2.

Nord Stream - 2 se staví z Ruska do Německa podél dna Baltského moře s cílem zajistit přímé dodávky plynu do Evropy. USA, Ukrajina, Polsko a pobaltské země jsou ostře proti projektu.

(kou, prvnizpravy.cz, bundestag.de, foto: arch.)