Svátek má: Silvie

Zprávy

Velikost textu:

Německého starostu ohrožují kvůli Nord Stream 2 americké sankce!

Německého starostu ohrožují kvůli Nord Stream 2 americké sankce!

Pokud vstoupí v platnost nový zákon o sankcích USA vůči společnosti Nord Stream 2, budou spadat pod něj všechny osoby přímo nebo nepřímo spojené s výstavbou plynovodu, upozornil Handelsblatt.

Ilustrační foto
26. června 2020 - 11:06

Mezi ně může patřit starosta Sassnitzu Frank Kracht, protože v přístavu, který vlastní z 90% Sassnitz, jsou dvě ruské lodě, které mají v úmyslu dokončit výstavbu plynovodu.

Starosta německého města Sassnitz Frank Kracht čelí hrozbě, která je v současném Německu považována za nemožnou, píše Handelsblatt: může být předmětem amerických sankcí. Důvodem sankcí není pochybné podnikání, ale pouze skutečnost, že Kracht je starosta lázeňského města Sassnitz na ostrově Rujána.

Kracht upadl do geopolitické konfrontace mezi Ruskem a Spojenými státy při stavbě plynovodu Nord Stream 2, uvedl deník. Washington má v úmyslu zabránit výstavbě, a proto hrozí zpřísnění sankcí.

„Musíme chránit Německo před Ruskem. Nicméně Německo platí Rusku miliardy dolarů za energii přicházející z plynovodu, nového plynovodu,“ řekl Donald Trump ve svém nedávném volebním projevu.

Mezitím americký Kongres připravuje nový zákon o sankcích: pokud vstoupí v platnost, bude mít vliv na kohokoli, kdo je přímo nebo nepřímo spojen s výstavbou plynovodu, poznamenal Handelsblatt. Frank Kracht se může stát takovou osobou: obě ruské lodě, které mají v nadcházejících měsících dokončit výstavbu Nord Stream 2, se nacházejí v přístavu Mukran, který vlastní 90% město Sassnitz. Kracht, který je ve skutečnosti správcem přístavu, tedy může být na seznamu sankcí USA.


Německou vládu již znepokojily „novinky“ plánovaného zákona o sankcích, přičemž si všimli, že by se do ní teoreticky mohly dostat i německé státní orgány a dokonce i samotná vláda. Řada odborníků však pochybuje, že USA půjdou tak daleko. Jedna věc je jasná: spirála napětí kolem Nord Stream 2 se roztáčí ještě více, poukazuje Handelsblatt.

Pokud jde o samotného Franka Krachta, ten výstavbu plynovodu podporuje, poznamenávají noviny. Hlavní je ekonomická motivace: stavební práce vedou k vytvoření dobře placených pracovních míst Rujány. Pro ostrov je to důležité, protože tímto způsobem může snížit svou závislost na cestovním ruchu.

Jak Handelsblatt upozornil, přitom Kracht na rozdíl od mnoha svých kolegů ze strany Die Linke netrpí silnou nechutí k USA, která je u této levicové strany tak obvyklá. „Nejde jen o ekonomické, ale také o osobní sankce. To znamená, že mohu ztratit své právo vstoupit do Spojených států,“ konstatoval ale Kracht.

Podle agentury Bloomberg dala německá kancléřka Angela Merkelová příkaz připravit odvetná opatření německé vlády na případné nové sankce Spojených států.

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)