Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Německo odmítlo vojenskou pomoc Ukrajině!

Německo odmítlo vojenskou pomoc Ukrajině!

Berlín odmítl žádost Kyjeva o vojenskou pomoc, uvedl ukrajinský ministr zahraničí Vadim Pristajko v rozhovoru s německým portálem RND.

Ilustrační foto
28. prosince 2019 - 10:15

„Jsme vděční za finanční pomoc Německa a za politickou podporu vlády. Bohužel však byla naše žádost o vojenskou pomoc zamítnuta," uvedl šéf ukrajinského ministerstva zahraničí, aniž by upřesnil, kdy se Kyjev s touto žádostí obrátí do Berlína.

Pristajko přitom vyjádřil naději, že Německo přehodnotí svoji pozici.

Řekl rovněž, že země v současné době čelí problému „přežití jako státu“. Vedoucí ukrajinského ministerstva zahraničí dodal, že Berlín a EU pro Kyjev učinily hodně, ale stále to nestačí.

V posledních letech se ukrajinská armáda potýká s neustálými potížemi s modernizací zbraní: staré jsou mimo provoz a není dostatek peněz na jejich nahrazení. Západní země sice přicházejí na pomoc kyjevské vládě, ale předávají Ukrajině převážně vyřazené zbraně.


Například v září loňského roku Spojené státy daly zemi dvě vyřazené lodě typu „Island“, postavené v roce 1988. V listopadu téhož roku Pentagon předložil Kyjevu vyřazené fregaty. Kromě toho Ukrajina diskutovala o koupi tří zastaralých dánských lodí řady „Flyvefisken“.

V loňském roce USA poslaly na Ukrajinu 35 protitankových raketových systémů FGM-148 Javelin a 210 raket, ale zakázaly jejich použití na linii střetu v Donbasu. Později se ukázalo, že životnost motorů amerických raket vypršela dlouho před jejich přesunem na Ukrajinu. Nyní ji dodají další skupinu těchto protitankových střel. Určité přebytky z muničních skladů dodaly i pobaltské státy.

Nicméně Evropská unie je celkem chladná k vojenské pomoci Ukrajině. Podle ní by masivní vyzbrojování Ukrajiny mohlo vést k eskalaci občanské války v Donbasu. Političtí analytici to vysvětlují tím, že přes podporu (politickou a finanční) vládám v Kyjevě, panuje vůči nim silná nedůvěra ohledně bezpečnostní situace a politické špičky unie se obávají, že by Ukrajina mohla nezodpovědně zatáhnout evropské země do válečného střetu s Ruskem.

(kou, prvnizpravy.cz, rnd.de, foto: arch.)