Německo: Platíme za proxy válku proti Rusku

zprávy

V dubnu 2022 přijaly USA zákon o půjčce a pronájmu pro Ukrajinu. Mnoho zpráv zpochybňovalo, zda byl tento zákon vůbec uplatňován, píše se v článku na německém webu Jouwatch.

Německo: Platíme za proxy válku proti Rusku
Ilustrační foto
30. ledna 2023 - 06:20

Spolkové ministerstvo financí nyní tuto informaci na žádost potvrdilo:
„USA podporují Ukrajinu pod heslem „zbrojení na úvěr“ podle „zákona o půjčkách a pronájmu na obranu demokracie z roku 2022“. Stanoví, že jakákoli půjčka nebo pronájem obranného vybavení vládě Ukrajiny podléhá vrácení, proplacení a splacení“.

Vláda USA umožňuje, aby většina válečných prostředků proudila prostřednictvím „zákona o půjčkách a pronájmu na obranu demokracie na Ukrajině z roku 2022“ a americký prezident je rovněž oprávněn dodávat Ukrajině zbraně bez konzultace s parlamentem.

Zákon o půjčce a pronájmu není novinkou


Název nebyl vybrán náhodně a není v žádném případě nový. Během první světové války financovaly americké banky válečné náklady Británie a Francie. Po skončení války byly německé reparační platby stanoveny ve Versailleské smlouvě tak, že Německo muselo nést náklady války za všechny spojence a splácet jejich půjčky. Vzhledem k tomu, že anglická ekonomika byla vážně poškozena první světovou válkou a Rusko a Německo byly poražené, USA se v této době staly světovou velmocí.

Zákon o půjčce a pronájmu byl také jedním z nejdůležitějších programů druhé světové války. Tehdejším zákonem o půjčce a pronájmu už USA vybavovaly ty státy, které bojovaly proti mocnostem Osy Německu, Itálii a Japonsku, materiálem z února 1941, tedy ještě před vstupem Washingtonu do války. Kromě Velké Británie to byla Čína a Sovětský svaz. Ozbrojené americké jednotky, které do války, kterou Německo téměř prohrálo, zasáhly až velmi pozdě a neměly problém ji vyhrát.

Během druhé světové války financovaly USA kolem 30 států. Smlouvy o půjčce a pronájmu počítaly se splácením do společného vytváření mezinárodního hospodářského řádu, který diktovaly USA a ke kterému se člověk musel smluvně připojit. To znamená, že všechny částky byly vyplaceny zpět do USA.

Vzhledem k tomu, že Sovětský svaz během druhé světové války také dostával peníze z USA, ale neměl zájem na mezinárodním ekonomickém uspořádání, muselo se během studené války splácení vyhnout. Se souhlasem s pádem zdi se ale USA vzpomněly a tak Michail Gorbačov podepsal v roce 1990 dohodu o splácení částek z druhé světové války, které jako právní nástupce převzalo Rusko.

Před vstupem USA do války v roce 1941 byl schválen program Lend-Lease a zákon o půjčce a pronájmu na obranu demokracie z roku 2022 je tak v médiích popisován jako normální proces. Zarážející však je, že zákon byl zaveden do rozpočtu USA 25. ledna 2022, tedy v době, kdy žádná „ruská útočná válka“ vůbec neprobíhala. Podmínky v ukrajinském zákoně o půjčce a pronájmu na obranu demokracie z roku 2022 jsou jasně formulovány. Americké zbraně nejsou americkou „bezplatnou pomocí“ Ukrajině, ale zbraně jsou Ukrajině zapůjčeny nebo pronajaty. Protože válečné vybavení je obvykle poškozeno nebo zničeno, zbraně mají často hodnotu šrotu až na konci války. Americká vláda má proto zájem na tom, aby Ukrajina plnila své leasingové smlouvy včas a požadovala rychlejší platby Ukrajině z EU již v září 2022. Protože Ukrajina si nebude moci dovolit financování leasingových smluv, protože už v roce 2015 byla jako stát v konkurzu.Ukrajina je v bankrotu od roku 2015

S největšími věřiteli bylo vyjednáno snížení dluhu o 20 %, čímž byly zlikvidovány zhruba čtyři miliardy eur. Ukrajina v současné době spotřebuje měsíčně dvojnásobné množství a více. Ukrajina měla do roku 2019 zaplatit věřitelům zbytek asi 15 miliard eur, což se nestalo. Platby byly z velké části prováděny prostřednictvím restrukturalizace dluhu a prostřednictvím nových půjček od EU a MMF. Podmínky spojené s půjčkami byly především privatizace ukrajinské černozemě nebo těžební práva na speciální zeminy. Ukrajina zůstane trvalým případem alimentů. Většina těžkého průmyslu byla v Donbasu, nad nímž kyjevská vláda ztratila kontrolu, se zbytkem průmyslu těžce poškozeným válkou.

S každým dnem války dochází ke ztrátám životů a dále je ničena infrastruktura země. Pro USA to ale sotva může být lepší: Státy EU dodávají Ukrajině zdarma zbraně, které musí vyměnit, a většinu z nich objednávají z amerického zbrojního průmyslu. S ukrajinským Democracy Defense Lend-Lease Act z roku 2022 vydělají USA velké sumy – jako v první a druhé světové válce – a kromě rozmachu obranného průmyslu budou do Evropy dodávat kdysi nepopulární frakovací plyn. Katastrofa pro EU. Výsledkem je šíření chudoby kvůli vysokým nákladům na energie, inflaci, úzká místa v zásobování a na dlouhou dobu zcela pustý zbytek Ukrajiny. Ale americká investiční společnost BlackRock byla nyní prohlášena za odpovědnou za rekonstrukci Ukrajiny a kontrolu surovin na východní Ukrajině.

(rp,prvnizpravy.cz,jouwatch,foto:arch.)
 43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano 4%
transparent.gif transparent.gif
Ne 41%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 4%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 51%
transparent.gif transparent.gif