Svátek má: Gizela

Zprávy

Velikost textu:

Německo utrácí stovky milionů eur na údržení amerických vojáků!

Německo utrácí stovky milionů eur na údržení amerických vojáků!

Německá vláda utrácí stovky milionů eur na údržení amerických vojáků nacházejících se ve Spolkové republice Německo.

Ilustrační foto
22. srpna 2019 - 10:10

Zpráva ARD se odvolává na reakci německého ministerstva financí na dotaz poslankyně Bundestagu z Die Linke Brigitte Freiholdové.

Podle německého ministerstva financí německá vláda za posledních sedm let vyčlenila více než 240 milionů eur na údržbu amerických vojáků. Tyto prostředky byly vynaloženy mimo jiné na odchod bývalých zaměstnanců do důchodu a na využívání půdy a budov.

Kromě toho  od roku 2012 do roku 2019 německá vláda přidělila 480 milionů eur na výstavbu vojenských zařízení pro partnery NATO v Německu, „téměř výlučně“ vynaloženy pro Spojené státy americké.


Ministerstvo financí také v dokumentech uvedlo, že od roku 2012 se v Německu konalo 882 vojenských cvičení amerických jednotek.

Televize ARD předtím citovala amerického velvyslance v Německu Richarda Grenella, který uvedl, že Spojené státy by mohly přesunout část americké armády z Německa do Polska, protože Německo ještě nezvýšilo výdaje na obranu na 2% HDP. Velvyslaně USA v Polsku Georgette Mosbacherová zase na Twitteru napsala, že Polsko plní svou povinnost vůči NATO v otázce výdajů na obranu, což Německo nedělá. Uvedla, že „uvítala by, kdyby americké jednotky v Německu přišly do Polska.“

Zároveň v pondělí ministr zahraničních věcí republiky Jacek Czaputowicz v rozhovoru pro Rzeczpospolitu uvedl, že Polsko nepodporuje možné přesuny amerických jednotek z Německa na jeho území. Podle něj americké jednotky v Německu „slouží také bezpečnosti Polska“ a „jsou v záloze“ pro případ „pokud by Rusko napadlo Polsko“.

V Německu je dislokována většina amerických vojáků rozmístěných v Evropě - celkem 35 tisíc. Patří sem také 17 tisíc amerických a 12 000 německých civilistů, které zaměstnává americká armáda, dodala ARD.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: arch.)