Svátek má: Dobroslav

Zprávy

Velikost textu:

Německý ministr: Potřebujeme více ruského plynu pro výrobu vodíku

Německý ministr: Potřebujeme více ruského plynu pro výrobu vodíku

Ukrajinský konflikt tvrdě zasáhl německo-ruské hospodářské vztahy. Ministr hospodářství Peter Altmaier lituje, že nyní existují další sankce ze strany USA namířené proti německo-ruskému plynovodu Nord Stream-2.

Peter Altmaier, němwcký ministr hospodářství
20. února 2020 - 07:20

Ministr hospodářství Peter Altmaier se i přes sankce spoléhá na zemní plyn z Ruska. V budoucnu bude potřeba více a ne méně - také se z něj bude vyrábět vodík.

Spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) chce navzdory stávajícím sankcím rozšířit hospodářské vztahy s Ruskem. Altmaier na konferenci německé obchodní komory věnované vztahům s Ruskem  uvedl, že je „odhodlaný a ochotný“ zintenzivnit obchod mezi Německem a Ruskem. Navzdory nevyřešeným konfliktům:  anexi Krymu a válce na východní Ukrajině „existuje opět naděje na zásadní politické otázky,“ uvedl ministr.

Litoval, že sankce by se dokonce mohly zvýšit, protože USA zavedly další  omezení kvůli plánovanému plynovodu Nord Stream-2. Aby se zabránilo negativním důsledkům pro německé společnosti. Altmaier zdůraznil význam ruského plynu pro evropské dodávky energie.

„Nebudeme potřebovat méně, ale více zemního plynu," uvedl ministr hospodářství s ohledem na plánované ukončení  těžby uhlí a konec provozu uhelných elektráren

Přechod energie také nesníží potřebu zemního plynu. Pro splnění energetických požadavků je také zapotřebí vodík. Kromě výroby vodíku elektrolýzou pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů, tzv. zelený vodík, lze zemní plyn rozdělit tak, že vzniká tzv. modrý vodík. Toto rozdělení však také uvolňuje oxid uhličitý poškozující klima.

Ruský plyn mohl být přeměněn na vodík v Německu. Alternativně by se zemní plyn mohl také rozdělit už v Rusku a vodík by pak mohl být dopraven do Německa přes Nord Stream 2. Podle odborníků je možné do potrubí přidat ropu do zemního plynu. To by však také znamenalo, že závislost na ruských dodávkách plynu, jak se kritici obávají,  se stane silnější.Objem německo-ruského obchodu by dále rostl i poté, co prudce poklesl po připojení Krymu na začátku války na východní Ukrajině. Zatímco dvoustranná výměna zboží v roce 2012 činila stále 80 miliard euro, v roce 2016 klesla na 48 miliard euro. Od té doby se objem opět zvýšil, což je způsobeno zejména prudkým nárůstem ceny ropy, na kterém závisí ruská ekonomika. Ropa a plyn tvoří 65 procent německého dovozu. Německý vývoz v poslední době stagnoval a dovoz z Ruska se od roku 2016 zvýšil o 30 procent. Bilance zahraničního obchodu vůči Rusku proto klesla: v roce 2018 byla zaúčtována ztráta 10 miliard euro.

Sankce a protiopatření jsou pouze jedním z důvodů, proč hospodářské vztahy trpí. Germany Trade & Invest (GTAI), dceřinou společností Altmaierova ministerstva, zaznamenala rostoucí ruské uzavírání trhu. Podle zprávy GTAI by 232 protekcionistických předpisů mělo být namířeno proti německým ekonomickým zájmům. Německé společnosti musí splňovat vysoké míry lokalizace, pokud chtějí podnikat v Rusku - stavět továrny a najímat místní pracovníky. Rusko se také stále více snaží nahradit předchozí dovozy vlastní produkcí.


Altmaier problém řešil pouze nepřímo. Rusko je třeba mít jako partnera při mezinárodních jednáních, například pokud jde o obnovení Světové obchodní organizace (WTO). „Chci nový začátek našich dvoustranných vztahů,“ řekl Altmaier.

Ani německý ministr hospodářství, ani ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov nepřevzali záruku při investování v Rusku nekontrolovatelné nejistoty německých společností. Od roku 2014 opustilo Německo přes tisíc společností. Dokonce i Altmaierovo ministerstvo považuje za hlavní problém strukturální slabost ruské ekonomiky, která byla předvídatelná ještě před krizí na Ukrajině. Manturov o tom nechtěl mluvit v Berlíně, zdůraznil, že německé společnosti by se v Rusku měly cítit „co nejpohodlněji“. Právní jistota je však nízká: například zákon zmocnil prezidenta Vladimíra Putina k vydávání dalších protiprávních sankcí kdykoli vyhláškou.

(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)