Svátek má: Ondřej

Zprávy

Velikost textu:

Německý poslanec o reakci vlády na jeho dotaz o „Novičoku“

Německý poslanec o reakci vlády na jeho dotaz o „Novičoku“

Vláda SRN nepopírá, že německá zpravodajská služba BND měla přístup k vojenské jedovaté látce „Novičok“ od 90. let, ale odmítla odpovědět na dotaz poslance týkající se tohoto tématu s odvoláním na státní tajemství.

Ilustrační foto
9. září 2020 - 04:20

Uvedl to řekl Petr Bystron, poslanec frakce Alternativa pro Německo v Bundestagu, pro RIA Novosti.

V roce 2018 poslanec požádal německou vládu v souvislosti s výsledky společného vyšetřování týdeníku Die ZEIT, novin Sueddeutsche Zeitung, televizních a rozhlasových společností NDR a WDR. Šetření se týkalo skutečnosti, že německá zpravodajská služba BND obdržela v 90. letech vzorec látky pro chemickou válku „Novičok“; ten byl předán úřadům prostřednictvím najatého ruského přeběhlíka. Podle zpráv z médií byl vzorec „Novičoku“ nainstalován v jedné z laboratoří ve Švédsku. Pak tato data šla do Německa, které naopak poskytlo tyto informace svým nejbližším partnerům v NATO, včetně Spojených států, Velké Británie a dalších pěti členských států aliance, včetně Kanady a Nizozemska. Vláda SRN ovšem nikdy oficiálně nepřiznala skutečnost takové zvláštní operace.

„V roce 2018 federální vláda odmítla reagovat na můj dotaz, zda federální zpravodajská služba BND měla „Novičok“, jak uvádí ZEIT a Sueddeutsche Zeitung dne 15. května 2018, s odvoláním na úroveň důvěrnosti. To alespoň umožňuje závěr, že federální vláda to nechtěla nebo nemohla popřít,“ upoukázal Bystron.

Minulý týden německé úřady uvedly, že Alexej Navalnyj, který je léčen na berlínské klinice Charité a v pondělí byl z důvodu zlepšení zdraví probuzen z lékařského kómatu, byl otráven látkou ze skupiny „Novičok“. Navalnyj byl hospitalizován 20. srpna v Omsku poté, co onemocněl v letadle z Tomsku do Moskvy. Na základě výsledků vyšetření omští lékaři označili hlavní diagnózu za metabolickou poruchu, která způsobila prudkou změnu hladiny cukru v krvi. Omští lékaři přitom informovali, že Navalnému provedli 60 biochemických testů.


Látka „Novičok" rozhodně nemohla způsobit zhoršení stavu Alexeje Navalného (v Rusku), uvedl vedoucí oddělení akutní otravy nouzové nemocnice města Omsk č. 1, hlavní toxikolog Omského regionu a sibiřského federálního okruhu Alexander Sabajev.

Diagnózu, kterou Rusovi udělali v Německu, nazval „fantastickým předpokladem“, nepotvrzenou „ani zdokumentovanou, ani klinicky“.

„V případě otravy organofosfátovou sloučeninou je nemožné zachránit člověka bez ultrahemodiafiltrační procedury. Tento postup jsme nepoužili, protože neexistovaly žádné důkazy, tj. nedošlo k otravě. Zemřel by v prvních hodinách. Přesně řečeno, od 18 do 22 hodin by už zemřel. Jedná se o těžkou otravu. Organofosforová sloučenina je velmi vážná otrava,“ vysvětlil Sabajev.

Zatím není jasné, co to způsobilo, ale podle omských lékařů nebyly v Navalného krvi a moči nalezeny žádné jedy. Později byl blogger transportován letadlem do Německa. Ruská strana zaslala německým orgánům činným v trestním řízení i německým lékařům žádost o informaci o situaci s Navalným, ale zatím na ni nedostala odpověď.

Rusko má zájem a chce situaci vyjasnit, k tomu potřebujeme informace z Německa, které zatím nejsou k dispozici, uvedl tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Vyšetřovací akce týkající se situace s Navalným de facto probíhají, pokud se potvrdí přítomnost jedovaté látky, vyšetřování bude otevřené a de iure, uvedl v pátek Peskov.

„V naší zemi stále platí presumpce neviny. Zásadně odmítáme jakákoli předběžná obvinění vůči jiným státům a jednotlivcům, dokud nebudou řádně objasněny přesné okolnosti," komentoval tuto situaci poslanec Bystron.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)