Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Německý poslanec: Rusko a Čína neumožní politickou kapitulaci Íránu!

Německý poslanec: Rusko a Čína neumožní politickou kapitulaci Íránu!

Americká strategie maximalizace tlaku na Írán je chybná a nepovede k úspěchu, uvedl mluvčí frakce CDU/CSU v Bundestagu pro zahraniční politiku Jürgen Hardt v rozhovoru pro Nordwest-Zeitung.

Jürgen Hardt, mluvčí frakce CDU/CSU v Bundestagu
7. ledna 2020 - 11:06

Postoj německých vládních politiků (zejména z CDU/CSU) charakterizuje určitá bezradnost v nastalé a stále eskalující krizi okolo Íránu a Iráku. Přebírají sice démologickou rétoriku Američanů o „agresivitě“ režimu v Teheránu, ale zároveň se bojí důsledků takových „mírových“ činů Bílého domu, jako je vražda íránského generála. Navíc jsou zcela zaskočeni požadavkem Bagdádu na odchod všech cizích vojsk. Následně tvrdí, že by to byla rána bezpečnosti země, ačkoliv si uvědomují, že se jedná ze strany Západu o tanec na špičce jehly, kdy se tato starost může změnit na zcela nepřijatelnou „okupaci“ suverénní země. Postoj Jürgena Hardta je v tomto ohledu typický.

Podle jeho názoru situace, jako je atentát na íránského generála Kásima Solejmáního, nepřispívají k pokroku, ale pouze vedou k sjednocení řad kolem vedení v Teheránu. Rusko a Čína navíc neumožní íránskou politickou kapitulaci před Spojenými státy, zdůraznil politik.

„K vyřešení konfliktu s Íránem je zapotřebí diplomatická iniciativa a jednání," uvedl v rozhovoru pro společnost Nordwest-Zeitung Jürgen Hardt, mluvčí frakce CDU/CSU v Bundestagu ohledně zahraniční politiky. Naléhal na to, aby se nezapomnělo, že Teherán je v regionu agresorem. Podle něj orgány země vyvíjejí „politický a teroristický tlak“ na vlády nejen v Sýrii, ale také v Jemenu a Libyi. „Amerika se tomu snaží zabránit," řekl politik. „Vojenské údery jako na generála Solejmáního však nevedou k pokroku. S největší pravděpodobností to povede k sjednocení řad ve vedení Íránu.“


Německo a Evropa sdílejí společný politický cíl - podporu irácké vlády, vysvětluje Hardt. V této souvislosti jsou velmi důležité výcvikové mise vojenského personálu v Iráku. Byly přerušeny kvůli bezpečnostní situaci v zemi, ale je třeba pokračovat, trvá na svém politik: „Bílý dům a evropské vlády mají různé představy o správné strategii pro Írán. Naším cílem je během jednání dosáhnout ústupků Íránu, odmítnutí agresivních politik a konstrukce jaderných bomb. Americký prezident sází na maximální tlak, na vojenský tlak na Írán. Pochybuji, že tato strategie bude úspěšná. Rusko a Čína nikdy nedovolí íránskou politickou kapitulaci před Spojenými státy. Pouze s Moskvou a Pekingem jako partnery v Radě bezpečnosti OSN bude možné v průběhu jednání snížit íránskou agresivitu.“

Hardt také komentoval žádost Bagdádu na stažení všech zahraničních vojsk ze země. Domnívá se, že to bude rána pro stabilitu v zemi, která se spoléhá na mezinárodní podporu při zachování bezpečnosti.

(kou, prvnizpravy.cz, nwzonline.de, foto: arch.)