Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

Německý poslanec z Venezuely: Madurova vláda není blízko kolapsu

Německý poslanec z Venezuely: Madurova vláda není blízko kolapsu

Jak Spojené státy podporují opoziční stranu Juana Guaidóa, zvětšují tak mezeru mezi Guaidóem a vládou prezidenta Nicoláse Madura a torpédují tak snahy o nalezení řešení prostřednictvím jednání.

Andrej Hunko, německý poslanec
14. května 2019 - 06:20

Německý poslanec Andrej Hunko ze strany Die Linke se nedávno vrátil z desetidenní fakultativní cesty do Venezuely. V rozhovoru pro Real News Network popsal situaci ve Venezuele.
 
„V tuto chvíli jsou Guaidóem jednání považována za strategii vlády, která chce získat čas. Vidí, že jednání by pomohla stabilizovat vládu, proto se nezajímá o jednání, “řekl Hunko,  „obecně to neodmítl, ale zdá se, že jeho současnou strategií je rychlé svržení Madura."

Hunko vysvětlil, že Maduro je otevřenější k jednání než Guaidó, ale obává se, že americká intervence nepředstavuje výzvy pro vyjednávání, protože „většina partnerů pro vyjednávání je závislá na americké politice“. Madurova vláda je nyní silnější než před dvěma měsíci. Obavy z úspěšného převratu se zmenšily.

„Nemám dojem, že by Madurova vláda byla blízko kolapsu. Není to jen vojenská podpora vlády. To je přinejmenším podpora významné části venezuelské populace, obzvláště obyvatelé slumů, tzv. favelas, “řekl Hunko, „po amerických hrozbách a ekonomických sankcích jsem slyšel mnoho hlasů kritických vůči Madurovi, ale také říkali, že jsou proti těmto vojenským hrozbám a podpoří vládu proti těmto hrozbám a proti ekonomickým sankcím.“


Hunko se setkal s představiteli opozice, včetně Guaidóa, stoupenci Madura, se zástupci Platformy pro obranu Ústavy, která je většinou tvořena kritiky chavismu.

„Přemýšlí o tom,  jak znovu obnovit ústavní pořádek," řekl Hunko, „například, návrh na vytvoření nové ústřední volební komise a na to, aby se konalo referendum venezuelského lidu, pokud by se měly konat nové všeobecné volby, které by měly zahrnovat prezidentské a parlamentní volby.“

Hunko se také setkal s Laeticií Courtois, která reprezentuje Mezinárodní červený kříž ve Venezuele, která řekla, že Červený kříž neměl žádné problémy s Madurovou vládou nebo tzv. Colectivos.

„Co je však jasné, že ekonomické sankce vůči Venezuele nadále poškozují nejvíce nejchudší Venezuelany,“ dodal Andrej Hunko .

(rp,prvnizpravy.cz,realnews,foto:arch.)