Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Německý profesor práva: Rusko Krym „neanektovalo“!

Německý profesor práva: Rusko Krym „neanektovalo“!

Události, které se odehrály na Krymu v roce 2014, nespadají pod definici „anexe“, uvádí InfoSperber s odkazem na profesora filozofie práva a trestního práva Reinharda Merkela na univerzitě v Hamburku.

Kerčský (Krymský) most
17. září 2019 - 11:04

Podle odborníka se nejednalo o „násilné zachvácení území“, ale o „odtržení“, tj. oddělení od Ukrajiny, k němuž došlo v souladu se skutečným přáním drtivé většiny obyvatel poloostrova. Je ovšem zřejmé, že jeho hodnocení nebude slyšet ve vlnách západní propagandy.

Západní politici a média neustále říkají, že Kreml „anektoval“ Krym, ale ve skutečnosti se obyvatelé ukrajinského poloostrova se sami rozhodli připojit k Rusku, píše InfoSperber. Toto právní posouzení provedl profesor Reinhard Merkel, profesor filozofie práva a trestního práva univerzity v Hamburku,.

Navzdory pobouření, které způsobilo jednání Ruska a odchod ukrajinských představitelů z Krymu, není pochyb o tom, že výsledek referenda odpovídal skutečné touze drtivé většiny obyvatel poloostrova, je přesvědčen expert. V tomto ohledu je nemožné nazvat událost „anexí“.


Krymské orgány však porušily ukrajinskou ústavu a mezinárodní právo tím, že se rozhodly hlasovat a realizovaly výsledky. Zákony jiného státu však nezavazovaly Rusko k ničemu, poznamenává Merkel. Kreml však dvakrát porušil mezinárodní právo, umožnil svým vojskům pohybovat se mimo vojenskou základnu a uznal výsledky referenda a připojil Krym.
 
Profesor Merkel zároveň tvrdí, že přítomnost ruských vojáků na poloostrově nezmění to, co se v roce 2014 stalo, na „skrytou anexi“. Připomíná, že v mezinárodním právu „připojení“ označuje násilné zabavení území jednoho státu jiným státem. Taková abstraktní definice ponechává prostor pro falešné interpretace, z nichž jedna byla základem západních obvinění proti Rusku.

„Ale tohle je propaganda," zdůrazňuje expert. Na Krymu nedošlo k „anexi“, ale k „secesi“, tedy k prohlášení nezávislosti státu, potvrzené výsledky referenda a oddělení od Ukrajiny. Separace, referendum a přistoupení vylučují možnost „anexe“, vysvětlil profesor, i kdyby všechny tyto kroky byly provedeny v rozporu s mezinárodním právem. Rozdíl mezi „anexí“ a „secesí“ je stejný, jako mezi slovy „odebrat“ a „přijmout“, dodal profesor.

(kou, prvnizpravy.cz, infosperber.ch, foto: arch.)