Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Němečtí politici varovali Američany: „Trump si hraje s ohněm"!

Němečtí politici varovali Američany: „Trump si hraje s ohněm"!

Zástupci všech politických frakcí v Německu napsali svým americkým kolegům společný dopis vyzývající k zachování Smlouvy o otevřeném nebi, informoval Der Spiegel.

Ilustrační foto
31. května 2020 - 10:10

V něm připomínají, že tato dohoda je „důležitým nástrojem k zajištění vojenské transparentnosti a budování důvěry“, a odsoudili hlavu Bílého domu za likvidaci jednoho z posledních pilířů mezinárodní bezpečnostní architektury.

Němečtí politici projevili pro ně „nepřirozenou jednomyslnost“ a napsali členům amerického kongresu společný dopis, v němž je vyzývají, aby neodstoupili od Smlouvy o otevřeném nebi, napsal Der Spiegel.

Tato dohoda je „důležitým nástrojem pro zajištění vojenské transparentnosti a budování důvěry“, uvádí se v dokumentu. Zachování dohody je v souladu se „společnými zájmy bezpečnosti“ Spojených států a jejich spojenců.

 
Dopis je určen Výboru pro zahraniční vztahy Senátu USA. Podepsali jej zástupci všech politických frakcí zastoupených v německém Výboru pro zahraniční věci a ve Výboru pro obranu.
 
Vyzva byla iniciována členem strany Křesťanské demokratické unie (CDU) Nikolasem Löbelem. „Opravdu litujeme jednostranného odstoupení prezidenta USA Donalda Trumpa ze Smlouvy o otevřeném nebi," vysvětluje. „Tímto způsobem se ničí poslední dohoda, která jako jeden z pilířů mezinárodní bezpečnostní architektury snížila počet hrozeb v tomto světě."
 
Podle něj si šéf Bílého domu „hraje s ohněm“, aniž by si všiml, „že Rusko nedávno prokázalo rostoucí ochotu ke spolupráci“.„Víme, že mnoho senátorů a členů Sněmovny reprezentantů USA chce zachovat Smlouvu o otevřeném nebi," zdůraznil Löbel. „Posíláme proto výzvu z Berlína do Washingtonu v naději, že zvítězí rozum a Spojené státy od smlouvy neodstoupí."

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)