Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

Neschopné vyhrát vojensky, chtějí USA zaškrtit Sýrii sankcemi!

Neschopné vyhrát vojensky, chtějí USA zaškrtit Sýrii sankcemi!

Poté, co Spojené státy oznámily stažení vojsk ze Sýrie, se v této arabské zemi rozvinula nová válka - tentokrát ekonomická, uvedl Le Figaro.

Ilustrační foto
28. února 2019 - 10:15

Bílý dům aktivně rozšiřuje sankce proti Damašku a nutí své partnery na Blízkém východě, aby odmítli spolupracovat s vládou Bašára Asada, který měl čas se ujistit, že nic neohrožuje jeho postavení.

V Sýrii začala další válka, ale tentokrát se to neprojevuje vojenském, ale v ekonomickém prostoru, napsal Le Figaro. Jak deník uvedl, touto válkou trpí syrská vláda, věřící, že si vybojovala své právo na život a dovedla opozici k poslušnosti.

„Spojené státy nemohly vyhrát na bojišti a nyní chtějí uškodit naší ekonomice," řekl publikaci syrský obchodník blízký vládní moci. Podle něj 20. prosince byl Damašek „v euforii" po oznámení stažení 2 000 amerických vojáků z této země. Spojené arabské emiráty opět otevřely své velvyslanectví v Sýrii a Bahrajn se chystal učinit totéž.

Nicméně, již 1. ledna začaly „vyrůstat výhonky úzkosti".Evropská unie rozšířila balíček sankcí proti 11 obchodníkům blízkým vládě. O něco dříve americký Kongres uvalil také další sankce vůči neamerickým občanům, kteří hodlají obchodovat se Sýrií. Vyhlídky na financování obnovy země podnikateli perského zálivu, které byly popsány po konferenci v Abú Dhabi za účasti zástupců syrských obchodních kruhů zahrnutých do „černého seznamu" EU, byly okamžitě odváty.

Kromě Sýrie Washington také „vzal do kleští" Libanon, který je považován za syrský „zadní dvorek" a šíitskou organizaci Hizballáh. „Američané hrozí bankám, že pokud by zaznamenali pohyb jediného dolaru z Bejrútu do Damašku, ocitli by se na černé listině. V důsledku toho se libanonské sítě uzavřely," vysvětluje bejrútský diplomat.

Všechno se radikálně změnilo po návštěvě amerického ministra zahraničí Mike Pompea na Blízkém východě v první polovině ledna. Zástupci arabských zemí, s nimiž Sýrie udržuje úzké vazby, řekli Damašku, že Pompeo uložil Saúdské Arábii, Kuvajtu, Jordánsku, Kataru a Arabským emirátům zásadu „třikrát ne": obnovení diplomatických vztahů se Sýrií, návrat země do Ligy arabských států, ne vyčlenění prostředků na obnovu státu, uvedly zdroje v Damašku.


Důsledky se okamžitě projevily. Návštěva prezidenta Mauritánie v zemi byla odložena na neurčitou dobu. Navštívit Damašek by neměli i vůdci dalších arabských států. Irák, který nikdy oficiálně nepřerušil vztahy se Sýrií, se také dostal do mušky Spojených států a byl nucen zrušit otevření hraničního přechodu v Abu Kamalu. Konečně letecká společnost Emirates, jejíž první letadlo mělo přistát v Damašku 15. ledna, také odložilo spuštění letů ze Sýrie do zemí Perského zálivu po útoku na cíle v blízkosti hlavního města Sýrie na letišti 11.-12. ledna.

Mezitím Syřané, „unaveni osmi lety války a obětí", trpí nedostatkem plynu a „přehnanými cenami"  mnohých potravin (například kojenecké výživy).

Jak sdělil zástupce společnosti Tankerstrackers, která monitoruje pohyb iránských lodí ve Středomoří, Samir Madani, 1. ledna poslední iránský tanker, nesoucí 920 000 barelů ropy, přistál na břehu syrského přístavu Baniyas. Pokud by Írán dříve zásoboval syrské spojence ropou každý měsíc, „Američané znemožňují Íráncům, aby se dostali na břehy Sýrie," poukázal syrský obchodník, s nímž se setkali s novináři v Paříži. Podle něj mohou ruští spojenci převzít zásobování Sýrie ropou, ale „zatím nic nedělají".

Jak deník poznamenal, v důsledku vznikají u Bašára Asada další obavy: v sociálních sítích se stále více ozývá kritika režimu a nepochází od opozice, ale od stoupenců vlády. Podle „opozišního ekonoma" Samira Aita, přívrženci režimu obviňují orgány z korupce, vzniku nové vojenské elity, ale především - musí stát v řadách po celé hodiny, aby si koupili plynovou bombu k vařiči. Orgány nemají čím odpovědět, kromě obvinění, že za vším stojí „spiknutí organizované ze zahraničí", napsal deník.

„Nemáme jinou možnost, než přijmout ekonomiku přežití," stěžuje syrský obchodník, přesvědčený o tom, že sankce budou trvat do roku 2021, tedy až do konce prezidentského volebního období Bašára Asada.

Podle něj může Vladimir Putin využít tlak Západu, aby od Asada získal ústupky ohledně politického převodu moci. Takto, jak uzavřela publikace, „k dosažení míru bude pro Asada stejně obtížné, jako porážka nepřátel".

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)