Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Neúspěšná operace ukrajinské SBU s ruskými žoldáky v Minsku!

Neúspěšná operace ukrajinské SBU s ruskými žoldáky v Minsku!

Cesta „ruských žoldáků“ do Běloruska byla údajně organizována ukrajinskými tajnými službami, které je pak plánovaly přepravit na Ukrajinu, informovala ukrajinská média.

Ilustrační foto
19. srpna 2020 - 11:06

Podle nich speciální operace selhala kvůli úniku informací. Akce nesouvisela s politickou krizí v Bělorusku.

Cesta „nájemných bojovníků“ (nazývaných také „wagnerovci“) do Běloruska byla součástí zvláštní operace bezpečnostní služby (SBU) a Hlavního zpravodajského ředitelství (GUR) ministerstva obrany Ukrajiny, která selhala kvůli úniku informací. Na Facebooku to uvedl šéfredaktor ukrajinského portálu „Censor.net“ Jurij Butusov a zdroje „Ukrajinské pravdy“ v GUR a SBU.

Podle nich SBU a ministerstvo obrany země údajně zahájily zvláštní operaci s cílem získat Rusy, kteří se účastnili nepřátelských akcí v Donbasu před více než rokem. Zadržené osoby měly být použity k výměně vězňů s Ruskem, uvedly zdroje Ukrajinské pravdy a Censor.net.

Bezpečnostní úředníci kontaktovali muže a požádali je, aby hlídali ropná zařízení ve Venezuele. Podle plánu uváděných zdroji Ukrajinské pravdy a Censor.net měla skupina 25. července letět z Minska do Istanbulu, po čemž letadlo mělo nouzově přistát na Ukrajině kvůli špatnému zdraví jednoho z cestujících. Jeho roli měl hrát agent SBU a po přistání by byli Rusové zadrženi, uvedly zdroje.


Podle zdrojů Ukrajinské pravdy a Censor.net byl prezident Ukrajiny Vladimir Zelenskij 24. července informován o závěrečné fázi operace. Setkání se zúčastnilo několik lidí, včetně vedoucího prezidentské kanceláře Andreje Jermaka. Podle zdrojů požádal o odložení operace s vysvětlením, že zadržení Rusů by zabránilo zahájení příštího příměří v Donbasu, které mělo vstoupit v platnost 27. července. Poté Zelenskij údajně nařídil odložit operaci do 30. července. V této době byli Rusové umístěni do sanatoria poblíž Minsku. Byli zadrženi 29. července. Podle zdrojů Ukrajinské pravdy se ruská FSB do této doby dozvěděla o této tajné operaci. 

Zelenskij pak údajně 3. srpna znovu svolal schůzku. Šéf GUR Vasilij Burba řekl, že operace selhala kvůli zradě. Požadoval provedení vyšetřování a prověřit na polygrafu ty, kteří byli na schůzce. Podle zdrojů Ukrainské pravdy a Censor.net Zelenskij prověrku nezačal a Burbu vyhodil.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)