Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Newsweek: Čím více USA tlačí, tím více se Moskva a Peking sbližují!

Newsweek: Čím více USA tlačí, tím více se Moskva a Peking sbližují!

Vztahy mezi Čínou a Ruskem se stávají pro Západ neurastenickou bolestí, která nedává spát zejména americké politice. Článek Newsweeku je pak typickou analýzou tohoto vztahu.

Vladimir Putin a Si Ťin-pching
13. srpna 2019 - 10:10

Moskva a Peking mají historicky komplikované vztahy, ale zdá se, že strany jsou připraveny zapomenout na neshody, aby si navzájem pomohly při konfrontaci se Spojenými státy, uvedl komentátor New Oveconnector Tom O’Connor.

Amerika zatím pouze zpřísňuje svůj postoj na obou frontách, takže „bezprostřední rozpory“ mezi oběma zeměmi, a který někteří očekávají, se pravděpodobně v blízké budoucnosti neodehrají.

Čím aktivněji se USA snaží omezit geopolitický vzestup Ruska a Číny, tím silnější je jejich strategické partnerství. Nejedná se o nejjednodušší vztah, ale odborníci říkají, že Moskva a Peking jsou na tom připraveni pracovat, aby dosáhly společného cíle - přesunout střed globální ekonomiky na východ, napsal  Tom O'Connor, korespondent Newsweeku.

V ne tak vzdálených dobách se Rusku a Číně podařilo rozhádat. Dnes jsou tyto dvě země na úsvitu vzniku nového „multipolárního světa“. Washington v něm vidí hrozbu pro svou vlastní globální nadvládu, kterou si zajistil po skončení studené války. Tato hrozba může být velmi reálná, ale pouze pokud budou mít Moskva a Peking stále zájem o vzájemnou spolupráci.

Jak autork článku připomíná, v roce 2015 předložila ředitelka Rakouského institutu pro evropskou politiku a bezpečnostní studia Velina Tchakarova koncept "dračího medvěda", což znamená zvláštní druh vztahu mezi Ruskem a Čínou. Podle analytičky se nejedná o „alianci ani manželství, ale spíše o dočasné asymetrické vztahy, v nichž Čína v podstatě nastavuje tón, a Rusko ho z velké části následuje“.

Tchakarova tvrdí, že rusko-čínský tandem, kde Peking poskytuje peníze a Moskva poskytuje přírodní zdroje a technologii, se snaží vyvážit vliv USA na svět ve všech možných regionech a oblastech - od globální ekonomiky a obchodu, po diplomacii a obranu.

Po čínsko-sovětském rozkolu v 60. letech, kdy se cesty dvou nejmocnějších komunistických mocností na světě rozdělily téměř půl století, Západ zapomněl i byť jen pomyslet, že na východě se může objevit velký blok tvořený Moskvou a Pekingem. Po pádu Sovětského svazu se však vztahy mezi Ruskem a Čínou téměř okamžitě začaly zlepšovat a do roku 2012, po sérii bilaterálních dohod a několik měsíců před tím, než se k moci dostal předseda Si Ťina-pching, se rozrostly na „strategické partnerství“. Brzy se nový šéf ČLR osobně setkal s Vladimirem Putinem a od té doby byli vůdci „prakticky neoddělitelní“, uvedl novinář Newsweeku.

A možná, soudě podle vůdců, vztahy mezi Ruskem a Čínou jsou skutečně „na nejvyšší úrovni v historii“, ale, jak Oleg Remyga, šéf čínského směru v Institutu pro výzkum na rychle rostoucích trzích Moskevské školy managementu Skolkovo, bere na vědomí, že pokud se hlouběji věnujete hospodářským vztahům, tak na nich zbývá ještě hodně práce. Znalec upozorňuje na skutečnost, že například Čína od roku 2011 do roku 2017 investovala v Rusku 16 miliard dolarů, což představuje pouze 3% zahraničních investic. Ano, a současný obchodní obrat, který před nedávnem dosáhl 100 miliard dolarů, podle Remygy není tak velký. Analytik však také dodal, že země nyní vyvíjejí nové formy spolupráce spíše na regionální než na státní úrovni a „velmi úspěšné obchody“ se již uzavírají.


Zejména poté, co Spojené státy zvýšily svůj hospodářský tlak na Říši středu, se Moskva stala pro Peking velmi důležitým partnerem při uskutečnění velkého projektu „Jeden pás - jedna cesta“. Rusko to vidí jako příležitost k vzestupu vlastní iniciativy - Euroasijské hospodářské unie. A podle Olega Remygy integrace obou projektů probíhá celkem dobře a partneři budou moci prokázat úspěšnou realizaci svých plánů na zrušení transakcí v dolarech.

Podle odborníků se Čína a Rusko ve svých vztazích vzájemně dobře doplňují, jako „zdravý člověk s pytlem peněz“ a „zdravý člověk s velkými zbraněmi“. A přestože se Peking snaží jednat opatrně a nezhoršovat vztahy s ostatními zeměmi, se svým hospodářským růstem potřebuje spojence, aby ochránil své zahraniční investice, tvrdí Remyga.

Podle ředitele asijského programu moci a diplomacie v Lowe Institute v Sydney  Herve Lemayo je Moskva důležitá také pro Čínu z hlediska energetické bezpečnosti. Ruská ropa umožňuje Číně diverzifikovat své nákupy. Moskva jednoznačně považuje Čínu za hlavního obranného partnera v regionu, i když historicky byly její vztahy s Indií a Vietnamem vždy lepší. Na potvrzení - 28% společných vojenských cvičení za posledních pět let uskutečnilo Rusko právě za účasti Číny.

Oleg Remyga však trvá na tom, že není třeba hovořit o plnohodnotném vojenském spojenectví mezi Moskvou a Pekingem jako je NATO - jednoduše to nepotřebují. Čína není proti vojenské podpoře, řekněme, v Jihočínském moři, ale Moskva se nechce zapojit do vojenských konfliktů v Asii.

Největší hrozbou pro obě země jsou Spojené státy, které, i když se Donald Trump pyšní, že díky samotné „břidlicové revoluci“ získaly energetickou nezávislost, nenechají si ujít příležitost kontrolovat oběh přírodních zdrojů po celém světě. Třeníce v Hormuzském průlivu s Íránem, podpora opozice ve Venezuele, do jejíž energetiky Peking investoval miliardy, odstoupení od smlouvy o INF a možný vznik nových zbraní - tyto pokusy Ameriky o udržení dominance tlačí Rusko a Čínu k užší interakci.

Ano, ve skutečnosti jsou Rusko a Čína, jak tvrdí Tchakarova, „přirozenými konkurenty“. Za účelem zachování partnerství se však zaměřují na společné cíle a raději nevyvolávají otázky, které by mohly vyvolat zvýšené napětí. A protože se zdá, že Washington má v úmyslu pokračovat v tvrdém postoji na obou frontách, Moskva a Peking odkládají svůj zdánlivě „nevyhnutelný rozpor“, dodal Newsweek

(kou, prvnizpravy.cz, newsweek.com, foto: arch.)