Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Newsweek: Pentagon nevyloučil smrt Kim Čong-una!

Newsweek: Pentagon nevyloučil smrt Kim Čong-una!

Americký časopis s odkazem na spekulace Pentagonu nevyloučil úmrtí vůdce Severní Koreje, který nedávno údajně prodělal operaci srdce.

Kim Čong-un, severokorejský vůdce
27. dubna 2020 - 04:20

Pokud vezmeme v úvahu nepřítomnost severokorejského vůdce na nedávných národních oslavách a vezmeme-li v úvahu satelitní snímky s 250metrovým vlakem poblíž jeho rezidence, můžeme určitě předpokládat, že Kim Čong-un je buď ve vážném stavu nebo již zemřel, píše Newsweek s odkazem na názor nejmenovaného vysoce postaveného zdroje z Pentagonu.

Přičemž americký představitel obranného resortu také poznamenal, že americká zpravodajská služba zatím neviděla žádné známky neobvyklé vojenské činnosti Pchjongjangu, podle níž lze předpokládat, že něco není v pořádku.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v sobotu vynechal další státní svátek, čímž dále posílil zvěsti o jeho zdravotním stavu, uvádí Newsweek.
 
Americké zpravodajské služby však dosud nezaznamenaly žádné známky neobvyklé vojenské činnosti Pchjongjangu, podle níž bylo možné vznést podezření, že je něco v nepořádku, uvádí publikace s odkazem na vysokého úředníka Pentagonu, který hovořil s reportéry pod podmínkou anonymity.
 
„Regionální ozbrojené síly v Asii a západním Pacifiku, včetně našich partnerských zemí, udržují úroveň bojové pohotovosti v souladu s historickými standardy," uvedl. „Neviděli jsme žádné známky a neobdrželi jsme žádné další informace, abychom mohli jednoznačně posoudit status severokorejského vedení nebo zdravotní stav Kim Čong-una. Badále sledujeme tuto situaci.“
 
Kim Čong-un, jemuž je asi 36 let, je obvykle středem severokorejské společnosti. Avšak tuto sobotu, kdy země, jak je uvedeno v článku, oslavovala výročí vytvoření Korejské lidové armády, znovu se neobjevil na veřejnosti.
 
Projekt „38 Sever“ sdílel satelitní snímky, na kterých lze vidět ve vlaku dlouhém asi 250 metrů, který se nachází v blízkosti rezidence vůdce severokorejské strany v pobřežním městě Wonsan.
 
Podle severokorejských médií se vůdce KLDR naposledy objevil na veřejnosti před dvěma týdny, když se zúčastnil cvičení leteckých sil a uspořádal setkání politbyra Ústředního výboru korejské Strany práce.
 
Jeho nepřítomnost na oslavách Dne slunce věnovaných jeho dědovi, zakladateli KLDR, Kim Ir Senovi, vyvolala spekulace o zdravotním stavu severokorejského vůdce.


„Vzhledem k jeho nepřítomnosti na dvou významných událostech a přítomnosti vlaku existuje pravděpodobnost, že Kim Čong-un je buď ve vážném stavu nebo potenciálně mrtvý," uvedl zdroj na ministerstvu obrany.
 
Mluvčí Pentagonu zároveň Newsweeku řekl, že jeho oddělení nemá informace, které by mohl s publikací sdílet. Zdůraznil také, že Spojené státy si nadále zachovávají zvýšenou bojovou pohotovost, aby ochránily Jižní Koreu před jakýmikoli hrozbami a protivníky.

(kou, prvnizpravy.cz, newsweek.com, foto: arch.)