Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Newsweek: Rusko o americké diplomacii - jen hrozby a sankce!

Newsweek: Rusko o americké diplomacii - jen hrozby a sankce!

"V americké diplomacii teď nevidím nic než ultimáta a v případě jejich odmítnutí přijímání sankcí," řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
3. dubna 2019 - 11:06

Podle něj zmizel další soubor nástrojů z amerického diplomatického arzenálu, což je smutné, uvedl aamerický časopis Newsweek.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zkritizoval americkou diplomacii. Pokusy USA ovlivnit politiky jiných zemí byly podle něj velmi jednostranné: „V americké diplomacii nyní nevidím nic než ultimáta a v případě jejich odmítnutí sankce. Ostatní nástroje z arzenálu americké diplomacie nějak zmizely, a to je smutné.“

Minulý týden americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že počítá s podporou členských zemí NATO při dalším tlaku na Rusko. Vyhrožoval, že tento týden by mohly být přijaty nové tresty.
 
„Abych byl upřímný, říká spoustu věcí,“ odpověděl Lavrov na jeho slova. „Když s ním někdy telefonuji (dlouho jsme se neviděli), vede konverzaci docela korektně. I když je jasné, že s většinou témat prakticky nesouhlasíme.“


„Pokud pracujete jako vedoucí ministerstva pro zahraniční věci, pak musíte hledat diplomatické přístupy k různým problémům,“ doporučil ruský ministr.

Podle časopisu sankce mají negativní účinek na ruské hospodářství. Výzkum Centra pro analýzu evropské politiky ukázal, že hrubý domácí produkt Ruska na konci roku 2017 byl o 1,8 procenta nižší, než by byl bez sankcí. Podle agentury Bloomberg rostlo národní hospodářství za posledních pět let o 10 procent méně, než se očekávalo, z čehož 6 procent lze přičíst sankcím.

Nicméně Rusko dává jasně najevo, že západní sankce nemají vliv na jeho zahraničněpolitické postoje. Navíc, jak poukazuje většina západních odborníků, sankce paradoxně pomohly Rusku v rozvoji národní ekonomiky a jejich odvětví. K tomu napomáhá levný rubl a státní investice. Rusku se k tomu daří zacelovat ztráty způsobeníé sankcemi dovozem ze zemí, které sankce vůči němu neuplatňují a ochotně nahrazují jiné, západní dodavatele. Jakkoliv sankce Rusko silně zasáhly, což je fakt, země vykazuje překvapivě již nejméně dva roky růst HDP přesahující 2 procenta.

(kou, prvnizpravy.cz, newsweek.com, foto: arch.)