Svátek má: Šarlota|Zoe

Zprávy

Velikost textu:

Newsweek: Rusko varuje před hlubokou krizí ve vztahu s USA

Newsweek: Rusko varuje před hlubokou krizí ve vztahu s USA

Moskva varuje před hlubokou krizí důvěry ve vztazích mezi dvěma vedoucími jadernými mocnostmi, Ruskem a Spojenými státy, uvedl ruský velvyslanec Anatolij Antonov pro Newsweek.

Ilustrační foto
18. října 2020 - 04:20

Zdůraznil také, že za účelem uspokojení zájmů obou zemí by neměly existovat žádné pokusy o získání významných jednostranných výhod ve vojensko-politické sféře.

Rusko varuje před „hlubokou krizí“ ve vztazích se Spojenými státy, uvedl Newsweek. Moskva je znepokojena tím, že nedostatek důvěry mezi dvěma největšími světovými jadernými mocnostmi by mohl bránit pokroku v obnovení poslední zbývající smlouvy o jaderných zbraních.

Jak uvedl ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov ve svých komentářích pro Newsweek, obavy Moskvy zvyšují její podezření, že se Washington pokouší podkopat její vojenské postavení.

Diplomat poznamenal, že Rusku a USA se dosud nepodařilo překonat jejich rozpory ohledně prodloužení platnosti současné smlouvy o omezení strategických útočných zbraní (START III). Blízkost prezidentských voleb ve Spojených státech navíc situaci ještě napíná, ale neshoda ohledně prodloužení dohody podle něj hovoří o hlubších problémech, kterým v současnosti čelí Moskva a Washington.

„Jsme znepokojeni hlubokou krizí důvěry ve vztahy mezi dvěma vedoucími jadernými mocnostmi," řekl. „Musíme si uvědomit, že za všech okolností byly strategické problémy vždy základním kamenem našeho vztahu. Doufáme, že Spojené státy budou pokračovat v politice, která neusiluje o vojenskou výhodu nad Ruskem.“


Rozsah této nedůvěry, jak zdůraznila publikace, se projevil v úterý, kdy byly obdrženy protichůdné signály o otázce, zda došlo mezi oběma stranami k pokroku v prodloužení START III. Vzrušení způsobila zejména slova zvláštního zástupce prezidenta USA Marshalla Billingsleyho, který uvedl, že Trumpova administrativa je „připravena na určité období prodloužit START III“ za předpokladu, že, jak uvedl Newsweek, obě země „souhlasí s omezením nebo zmrazením svého jaderného arzenálu“.

Tuto poznámku brzy odmítl ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov, který uvedl, že považuje postoj Washingtonu k jadernému zmrazení pro Moskvu za „nepřijatelný“.

„Hlavním společným zájmem Ruska, Spojených států a celého světa je udržení strategické stability, zabránění závodům ve zbrojení a snížení rizika vojenských incidentů," vysvětlil Antonov. „V kontextu eroze mezinárodní bezpečnostní architektury, která se formovala za posledních 50 let a nedovolila, aby se studená válka změnila v horkou, je obzvláště důležité zachovat režim transparentnosti a opatření na budování důvěry ve strategických oblastech v souladu se START III.“

Antonov popsal probíhající konzultace s Billingsleyovým týmem jako „praktické, užitečné, orientované na kompromis“ a vyjádřil naději na další kola jednání. Zároveň připomněl, o co by šlo, kdyby se USA znovu pokusily podkopat ruskou obranu.

„Možný výsledek může být velmi citlivý a choulostivý," zdůraznil Antonov. „V zájmu ochrany zájmů Spojených států a Ruské federace by neměl existovat prostor pro jakýkoli pokus o získání významných jednostranných výhod ve vojensko-politické sféře.“

Pokud nebude pokus o prodloužení STARTu III korunován úspěchem, pak Washington a Moskva poprvé za téměř půl století ztratí svá poslední dvoustranná omezení jaderných zbraní, napsal Newsweek. Jak publikace připomněla, dříve podepsaná v roce 2002 Smlouva z roku 1972 o omezení protibalistických raketových systémů přestala fungovat a loni to byla Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu z roku 1987. Smlouvy ovšem vypověděly Spojené státy.

(kou, prvnizpravy.cz, newsweek.com, foto: arch.)