Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Newsweek: Trump si vede ve světě hůře než Putin!

Newsweek: Trump si vede ve světě hůře než Putin!

Jak ukázal nedávný průzkum, 64% respondentů z celého světa nevěří, že Trump dělá správnou věc, napsal časopis Newsweek.

Donald Trump si popularitu ve světě nevysloužil
9. ledna 2020 - 11:04

Přičemž zajímavostí je, že studie byla provedena ještě před příběhem o impeachmentu Trumpa a před nárůstem napětí s Íránem.

Mnohem více lidí na světě tvrdí, že Donallovi Trumpovi nevěří, než Vladimiru Putinovi nebo Si Ťin-pchingovi, uvedl Newsweek. Průzkumu se zúčastnilo asi 37 tisíc lidí z 33 zemí a 64% z nich uvedlo, že nevěří, že Trump dělá správnou věc. O Putinovi se tak vyjádřilo 57% respondentů a o Si - 43%.

Navíc byl tento průzkum proveden v květnu až říjnu loňského roku, to znamená, že ani obžaloba Trumpa, ani nárůst napětí s Íránem neměly na jeho výsledky vliv, poznamenal autor článku. Zároveň, pokud porovnáme tyto výsledky s minulostí, pak je vidět, že důvěra v amerického prezidenta silně poklesla s příchodem Trumpa: ze 64% u Obamy na 22% na začátku Trumpova období.

A ačkoli Trumpovi se ve světě nedůvěřuje, lidé ve většině lidí mají vůči Spojeným státům pozitivní postoj. Je však třeba poznamenat, že za tři roky u moci byl Trump schopen velmi mírně zlepšit jak svůj vlastní rating, tak i image země, uvedl časopis.


Na druhé straně řada mezinárodních iniciativ Trump podporu ve světě nenašla. Více než polovina respondentů nepodpořila rozhodnutí Trumpa odstoupit od íránské jaderné dohody a v boji proti migrantům. Stejně tak lidé hovořili proti USA, které odstoupily od pařížské dohody o klimatu, proti rozhodnutí postavit zeď s Mexikem a proti zvýšení dovozních cel.

Nejvíce ze všech Trump v Evropě neschvaluje: 85% Němců, 81% Švédů, 78% Francouzů a 67% Britů. Trump získal nejhorší hodnocení v Mexiku - 89% nesouhlas. Izrael a Filipíny mu zároveň poskytují maximální podporu. Na Ukrajině Trumpovi věří 44% respondentů a v Rusku - pouze 20%.

Přibližně stejné výsledky byly získány při nedávném průzkumu zadaném německou zpravodajskou agenturou DPA. Tehdy Trumpa označilo za „největší hrozbu pro světový mír“ 41% Němců. Kim Čong-un silně zaostal za ním v tomto žebříčku se 17%, a Putin a íránský vůdce Ajatolláh Chameneí obdrželi pouze 8%.

Nicméně, jen trochu méně než polovina populace podporuje Trump uvnitř země, poznamenal autor článku v Newsweeku.

(kou, prvnizpravy.cz, newsweek.com, foto: arch.)