Svátek má: Jarmil

Zprávy

Velikost textu:

Newsweek: V Jihočínském moři balancují USA a Čína na hraně války!

Newsweek: V Jihočínském moři balancují USA a Čína na hraně války!

Během nedávného nebezpečného sblížení amerického torpédoborce Decatur s čínskou námořní lodí Luyang posádka čínské lodi pohrozila Američanům „důsledky", pokud by nezměnili kurz, napsal Newsweek.

Americký torpédoborev USS Decatur
7. listopadu 2018 - 11:06

Tato situace, jak publikace uvedla, ukazuje, jak vážně balancují Spojené státy a Čína na pokraji války v Jihočínském moři.

Nedávno se objevily nové informace o incidentu, ke kterému došlo 30. září mezi americkými a čínskými válečnými loděmi v Jihočínském moři, informoval Newsweek. Tehdy v blízkosti sporných Spratleyských ostrovů se americký námořní torpédoborec Decatur dostal do těsné blízkosti - asi 40 metrů - k čínskému torpédoborci Luyang.
 
Nové podrobnosti o této události ukazují, jak vážně se Peking a Washington balancují na pokraji války v Jihočínském moři.
 
Z přepisu jednání mezi dvěma loděmi, které měl v dispozici deník South China Morning Post, je jasné, jak agresivní byly poslední manévry obou lodí.
 
Dokument uvádí, že když se americká loď přiblížila k torpédoborci Luyang, čínský tým varoval: „Směřujete nebezpečným kurzem. Pokud kurz nezměníte, pak vás čekají důsledky."
 
Americký torpédoborec odpověděl: „Provádíme neškodný průjezd."


Později prohlásil oficiální zástupce amerického Tichomořského loďstva tvrdil, že se čínská loď přiblížila k torpédoborci Decatur, provedla „nebezpečný a neprofesionální manévr“, který byl následovan sérií „zvýšených agresivních manévrů“.
 
Tichomořská flotila amerického námořnictva také uvedla, že Američané prováděli operaci na zabezpečení svobodné plavby u Spratleyského souostroví. Peking naopak trvá na tom, že torpédoborec Decatur se choval provokativně, vstupoval do čínských vod.
 
Jak Newsweek připomněl, mezi Spojenými státy a Čínou se nedávno zostřila rétorika ohledně práv lodní dopravy v Jihočínském moři. Navíc se to děje na pozadí rostoucího napětí, které vzniklo v důsledku obchodních sporů mezi Čínou a USA.

(kou, prvnizpravy.cz, newsweek.com, foto: arch.)