Svátek má: Radomír

Zprávy

Velikost textu:

Newsweek: Zaměstnanci Bílého domu se připravují na evakuaci

Newsweek: Zaměstnanci Bílého domu se připravují na evakuaci

Americké úřady podnikly praktické kroky k zavedení výjimečného stavu, ve kterém se přenáší moc z civilního vedení na vojenské, je uvedeno v článku Williama M. Arkina zveřejněném v Newsweeku.

Bílý dům
21. března 2020 - 07:20

Poprvé v nedávné historii Spojených států americké ministerstvo obrany obdrželo rozkazy k zajištění „vládní kontinuity“ v případě vývoje pandemie COVID-19. Nouzová opatření zahrnují evakuaci personálu Bílého domu do odlehlých karanténních míst a přesun vedení země na „úředníky druhé úrovně“. Akce by měly být provedeny podle plánů původně připravených a určených k odstranění následků jaderné války, píše se v článku v Newsweeku .

Podle Newsweeku v současné době platí přísně tajné „pohotovostní plány“ pro případ, že by nástupci ústavní moci v zemi byli pandemií vyřazeni z činnosti. Pohotovostní plány byly připraveny pod vedením amerického severního velení (NORTHCOM). Plány byly původně vytvořeny jako  reakce na útoky z 11. září.

Americký ministr obrany Mark T. Esper oprávnil velení NORTHCOM „připravit se na nasazení“ na provedení těchto „potenciálních mimořádných případů“. Plány zahrnují „možnost zavedení určité formy stanného práva“, kdy je vojenským velitelům ve Spojených státech svěřena výkonná moc, dokud nebude ustanoveno nové civilní vedení.


Dalším faktorem, který tyto plány komplikoval, byla skutečnost, že samotná armáda je zranitelná vůči pandemii koronaviru, což vytváří „mimořádné okolnosti“. Ministerstvo obrany si uvědomilo tuto zranitelnost a uvalilo bezprecedentní omezení na činnost vojenského personálu mimo americké vojenské základny. Pentagon nyní udržuje veškerý uniformovaný vojenský personál na vojenských základnách nebo v jejich blízkosti po celé zemi a ve světě.

Newsweek informoval, že několik dalších národních bezpečnostních agentur dodržuje pohotovostní plány Pentagonu a že pracovníci Bílého domu se „připravují na evakuaci“.

Připomeňme, že nedávno se americký ministr obrany Mark Esper zúčastnil vojenské hry simulující omezený jaderný konflikt s Ruskem.

(rp,prvnizpravy.cz,newsweek,foto:arch.)