Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

NI: Americké bombardéry u ruských hranic - cesta k „jadernému požáru“

NI: Americké bombardéry u ruských hranic - cesta k „jadernému požáru“

„Provokativní“ lety amerických jaderných bombardérů poblíž ruských hranic, které vedou k leteckým střetům mezi Ruskem a Spojenými státy, jsou cestou k jaderné válce, píše The National Interest.

Americký strategický bombardér B-52H
19. září 2020 - 07:20

Podle časopisu by se NATO místo demonstrace své jednoty a shromažďování údajů o ruských stíhačkách mělo zaměřit na nahrazení START III - smlouvy, která by mohla učinit život aliance mnohem bezpečnějším.

V posledních několika měsících se Černé moře stalo mnohem méně klidným místem než obvykle. Ačkoli různé smlouvy brání mocnostem vysílat válečné do tohoto moře válečné lodě k citlivým místům, nezabránily tomu, aby se tato oblast stala ohniskem napětí na obloze, protože americká letadla si zvykla létat velmi blízko ruského vzdušného prostoru. Stávalo se, že k „zachycení“ v tomto regionu - a to i za účasti amerických průzkumníků - došlo dvakrát nebo dokonce třikrát týdně, píše The National Interest.

Tento sled událostí vyvrcholil koncem srpna, kdy se americké strategické bombardéry opět přiblížily k ruským hranicím. Ačkoli mise měla nominálně ukázat solidaritu členů NATO, rychle se změnila v provokaci, když jeden z bombardérů B-52, který je schopen nést jaderné zbraně, zamířil přímo do ruského vzdušného prostoru. Rusko ho zadrželo a následovaly standardní americké stížnosti na „neprofesionalitu“ těchto akcí. Totéž lze říci o incidentu s průzkumnými letadly.

Jeden by si myslel, že to všechno je jen každodenní rutina. Nyní však přicházejí zprávy, že to všechno je ve skutečnosti plánovaný americký trik: nalákali Rusy na B-52 a poté pomocí průzkumných letadel shromáždili údaje o ruském potenciálu ohledně reakce na letadla.

Úspěch tohoto podniku potěšil úředníky. Být na místě Moskvy, pak si i nepříliš pozorný divák všimne, že takové incidenty se nápadně liší od ostatních zachycení a slibují mnohem větší nebezpečí. Faktem je, že zde byl do toho zapojen bombardér, který by mohl nést jaderné zbraně.

B-52 se objevil na vrcholu studené války. Ruští představitelé očividně nevylučují, že právě s pomocí tohoto bombardéru mohou USA zahájit jaderný úder. A během všech těchto odposlechů průzkumných letadel se poblíž základny Černomořské flotily objevuje B-52. „Rusko mohlo dospět pouze k jedinému závěru: mluvíme o zásadní provokaci a reagovalo na ni rychlou reakcí,“ poukazuje National Interest.


Prohlášení amerického letectva o agresivním „zadržování“ se zdají zvláště nesmyslná, protože se nejedná o zjevnou reakci, se kterou podle všeho počítali - zejména s ohledem na dlouhou historii americko-ruských potyček ve vzduchu.

„Ostatně stížnosti na „nebezpečném zachycení“ ukazují na skutečný problém: celá operace byla nebezpečná; šlo o záměrnou provokaci za účasti nosičů jaderných zbraní, která je plná hrozícího střetu civilizací, nedorozumění - noční můry studené války,“ domnívá se časopis.

Údaje o letounech Su-27 a Su-30, které jsou v pohotovosti již několik desetiletí, mají pro Pentagon malou hodnotu, vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní typy ruských stíhaček, které Spojené státy bezpochyby pečlivě studovaly po celou dobu jejich aktivního provozu.

Před několika desítkami let mohly být informace o nejnovějších modelech velmi důležité. Je možné, že v těchto počátcích mohla existovat debata o tom, zda potenciální přínosy zpravodajských služeb převažují nad obrovským rizikem negativních důsledků. Za současných okolností však tato logika již není použitelná.

„Proč se to stalo? Ospravedlnění obrovského amerického vojenského rozpočtu rok co rok zahrnuje udržování iluze o blížící se válce s dalšími velmocemi, zejména s Ruskem. Někdy to znamená jednat provokativně a pro ty, kteří věří tomuto popisu událostí, slouží jako omluva pro riskantní chování. Díky tomuto druhu myšlení se americké jaderné bombardéry někdy přibližují k Rusku,“ uvedl časopis.

Podle názoru National Interest by však takové akce neměly být založeny na politické účelnosti, ale na odpovědnosti. I když se tento přístup vojenského velení může zdát odporující zdravému rozumu, jeho hlavní prioritou by mělo být zabránění globálnímu jadernému požáru. A pokud by to udělali, pak by došlo k mnohem méně nebezpečným letům poblíž ruského území, stejně jako důvody k obavám o piloty, kteří provádějí nebezpečné odposlechy.

V roce 2020, ve znamení pokusů o záchranu smlouvy o omezení jaderných zbraní, by cílem armády mělo být udržení pocitu bezpečí. Takové prostředí by bylo mnohem příznivější pro jednání, protože by nezbyl prostor pro „zachycení“ bombardérů.

Aby se zabránilo nedorozuměním, musí NATO opustit i oficiální účel těchto letů - prokázat svou vlastní jednotu. Pocitu bezpečnosti by nemělo být dosaženo strategickými bombardéry, ale nahrazením START III. „Nyní je důležité vyjednávat a tento úkol by měl být prioritou," dodává The National Interest.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)