Svátek má: Hugo

Zprávy

Velikost textu:

NI: Americké humanitární zásahy přinášejí pouze chaos a destrukci!

NI: Americké humanitární zásahy přinášejí pouze chaos a destrukci!

Americká vojenská intervence v Libyi a Sýrii vedla ke zhoršení situace v obou zemích, píše publicista Ted Galen Carpenter.

Ilustrační foto
26. února 2020 - 10:15

Podle Carpentera by příznivci "humanitárních intervencí" v USA měli zvážit možné důsledky intervence a neměli by se řídit „dobrými úmysly“.

Zastánci humanitární intervence využívají řadu výmluv, aby se zbavili odpovědnosti za neúspěšný vojenský zásah v zahraničí. Nejoblíbenějším vysvětlením neuspokojivých výsledků, jak poznamenává publicista Ted Galen Carpenter v National Interestu, je, že úsilí by bylo úspěšné, kdyby nešlo o „škodlivý“ zásah třetí strany. Zastánci svržení vlády Bašára Asada trvají na tom, že prezident Sýrie byl zachráněn pouze intervencí Ruska, která začala v roce 2015.

Kromě toho se stoupenci zaštiťují iniciativou OSN „povinnost chránit“ zavedené v roce 2005, která zahrnuje odpovědnost mezinárodního společenství za ochranu lidí, pokud jejich vlastní stát není schopen, trvají na svých dobrých úmyslech.
 
Bývalý prezident USA Barack Obama odsoudil nesprávnost takového přístupu na prvním setkání s horlivou zastánkyni koncepce Samanthou Powerovou. Obama velmi ocenil knihu Powerové o genocidě ve Rwandě a poznamenal, že „zdá se špatné posuzovat vyhlídky podle záměrů spíše, než vyvinout namáhavé úsilí předvídat a zvažovat možné důsledky“.

 
Přestože měl pravdu, politik neposlouchal své vlastní myšlenky. Jako prezident, Obama nejen jmenoval Powerovou do několika vysokých vládních funkcí, což jí umožnilo stát se stálou zástupkyni USA při OSN, ale také povolil několik „katastrofických a destruktivních“ zásahů.
 
Podle Carpentera se nepředvídané negativní důsledky invaze do Libye a Sýrie stále cítí i téměř o deset let později.
 
Současně, podle hlavního autora časopisu The American Conservative magazine Daniela Larisona, zastánci humanitárních intervencí jen zřídka přemýšlejí o důsledcích takových rozhodnutí, protože by to značně komplikovalo jejich schválení.


Situace v Libyi i v Sýrii je však nyní výrazně horší, než před humanitárním zásahem Spojených států a jejich spojenců v NATO. Svržení bývalého libyjského premiéra Muammara Kaddáfího vytvořilo v zemi chaos, který se později stal „krvavou ozbrojenou konfrontací mezi dvěma bojujícími autokratickými vládami“. V Sýrii americké akce nejen nevedly k svržení Asada, ale také pomohly posílit teroristickou organizaci ISIS.

To vše, jak Carpenter poznamenává v článku pro National Interest, ukazuje spíše na důležitost hodnocení důsledků, než záměrů.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)