Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

NI: Americký expert vyzval k ukončení konfrontace s Ruskem

NI: Americký expert vyzval k ukončení konfrontace s Ruskem

Současné vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy lze nazvat novou studenou válkou, ale země mají mnoho důvodů k obnovení spolupráce, píše Ted Galen Carpenter, vedoucí výzkumný pracovník Cato Institute.

Donald Trump a Vladimir Putin spolu občas telefonují
21. října 2020 - 11:07

Jak však píše v článku pro The National Interest, strany musí zaujmout realističtější postoje, stanovit pragmatičtější cíle a nepředkládat nemožné požadavky.

Rusko-americké vztahy jsou stále ničivější a tato situace vytváří velmi vážná nebezpečí. Současný vztah mezi Washingtonem a Moskvou je obecně považován za druhou studenou válku, ale Ted Carpenter tvrdí, že kvůli zvýšenému nepřátelství chybí možnosti spolupráce v otázkách společného zájmu.

Jak dále píše, Spojené státy a Rusko mají mnoho důvodů pro obnovení vztahů spolupráce, je však nutné zaujmout realističtější postoje a stanovit si pragmatičtější cíle, a to se týká především Spojených států. Během uplynulého čtvrtstoletí provedl Washington mnoho provokací proti Rusku, od porušení slibu, že nebude rozšiřovat NATO, až po podporu ukrajinského Majdanu. Takové kroky přinejmenším částečně způsobily na Západě hořké zklamání Kremlu a pomohly Vladimiru Putinovi zahájit jeho protiofenzívu.

Carpenter je přesvědčen, že existuje jedna kritická podmínka, která oběma zemím umožní pokročit vpřed: musí opustit minulé stížnosti a stížnosti v minulosti. Ve většině případů jsou však takové kroky neproveditelné. USA nebudou požadovat vyloučení z NATO těch zemí, které se k alianci připojily po skončení studené války. Stejně nerealistické je i přesvědčení, že Rusko přijme možnost vstupu Gruzie a Ukrajiny do Severoatlantické aliance. Stejně nesmyslné je naléhání Washingtonu na Rusko, aby opustilo Krym a vrátilo poloostrov na Ukrajinu.K dosažení prozatímní dohody o Ukrajině budou muset Západ a Rusko udělat ústupky. Bezpodmínečným ústupkem ze strany Spojených států by mělo být ukončení veškerých dodávek zbraní Kyjevu. V rámci dohody by Rusko mělo být připraveno přerušit veškeré vztahy s Donbasem, poskytnout Ukrajině přiměřenou peněžní náhradu za ztrátu Krymu a podepsat dohodu s Kyjevem o uznání nedotknutelnosti nových hranic. Členové NATO zase musí přijmout písemné závazky, že Ukrajina se nikdy nestane členem aliance, a zrušit sankce.

Podle jeho názoru má americké vedení také právo vyjádřit protest Moskvě kvůli aktivitě Ruska na západní polokouli. Americké vedení musí jednoznačně ukázat, že pokud bude Kreml nadále zasahovat do záležitostí západní polokoule, bude to mít negativní dopad na již tak křehký bilaterální vztah. Je zcela vhodné, aby Washington trval na tom, aby vazby mezi Ruskem, Venezuelou, Nikaraguou a Kubou byly omezeny na normální diplomatické vztahy a omezenou hospodářskou spolupráci.

Jak uzavírá expert The National Interest, zachování dlouhodobé sféry vlivu Washingtonu  na západní polokouli je základem nových, méně konfrontačních vztahů s Ruskem. USA musí trvat na respektu Moskvy k doktríně Monroe, podle něhož americké vedení považuje ekonomické a vojenské vztahy mezi zahraničními mocnostmi a latinskoamerickými zeměmi závislé na patronátu za hrozbu pro bezpečnost USA. Současně by americké vedení mělo projevovat stejnou úctu ruské sféře vlivu ve východní Evropě.

Washington musí uznat realitu, že sféry vlivu jsou stále nedílnou součástí mezinárodního systému. Washington by měl zmírnit své přání zachovat si globální nadvládu tváří v tvář rostoucím výzvám. Pro USA bude snadné ustoupit z východní Evropy uznáním sféry vlivu jiné významné mocnosti. Tímto krokem učiní velmi důležitý první krok a zahájí skutečný reset rusko-amerických vztahů.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)