Svátek má: Radomír

Zprávy

Velikost textu:

NI: Amerika musí stáhnout jednotky z Iráku – hned!

NI: Amerika musí stáhnout jednotky z Iráku – hned!

Po atentátu na íránského generála Kásima Sulejmáního se začaly spojovat protiamerické šíitské milice, což je podle analytika Davida Davise znepokojující znamení pro Washington.

Ilustrační foto
3. února 2020 - 11:04

Podle jeho názoru by Spojené státy měly co nejdříve stáhnout své jednotky ze Středního východu, aby zabránily novému „nesmyslnému konfliktu“, uvedl na stránkách The National Interestu.

"Přestože se většina Washingtonu radovala ze smrti íránského generála Kásima Sulejmáního, na Středním východě roste hnutí různých protiamerických skupin, které hrozí odvetnými útoky proti našim jednotkám. Naší posvátnou povinností je chránit životy Američanů a vyhýbat se zbytečným válkám, takže musíme opustit Irák a Sýrii dříve, než zbytečně zemře další voják,“ uvedl Daniel Davis, analytik a podplukovník americké armády v článku pro National Interest.

Bez ohledu na postoj k vraždě Sulejmáního by měl každý Američan podporovat dva cíle - zajistit americkou národní bezpečnost a zachovat životy vojenského personálu. První již byl dosažen díky schopnosti země „demonstrovat svou vojenskou sílu“. Mnozí však nechápou, že dokončení druhého je stále obtížnější.
 
Eliminace Sulejmáního představovala riziko, že Írán by se mohl pomstít zabitím amerických vojáků v oblasti. Naštěstí se Teherán zřejmě rozhodl „zachránit si tvář“ a zasáhl prázdné budovy ve dvou amerických základnách v Iráku, uvedl Davis.
 
„Avšak nebezpečí pro americké jednotky není zdaleka vyčerpané. Totiž četné skupiny a milice v regionu slibují, že v nadcházejících týdnech a měsících udeří na americké cíle,“ zdůraznil autor článku.

 
Například vůdce Hizballáhu Hassan Nasrallah uvedl, že „americké základny, lodě a dokonce i vojáci s důstojníky“ na Středním východě jsou „legitimními cíli“ a že jeho skupina nemá jinou možnost, než zahájit konflikt se Spojenými státy. Mnohem znepokojivější je však skutečnost, že šíitské milice se sjednocují, aby čelily přítomnosti USA v této oblasti, konstatoval Davis.
 
Podle jeho názoru během několika měsíců šíitské milice v Libanonu, Iráku a Íránu nahradí ztracené vůdce a přijmou jednotný postup. Útoky na americké jednotky se mohou stát „pravidelnějšími, sofistikovanějšími a smrtelnějšími“.
 
Ignorovat tyto mnohé a rostoucí hrozby, jako něco nevýznamného, ve skutečnosti znamená „hrát ruskou ruletu se životy amerických vojáků“. Neměla by se vyloučit možnost, že některé stále aktivní buňky „Islámského státu“ v Iráku nebo Sýrii mohou zorganizovat útok na americké jednotky v naději, že tohoto incidentu se obviní šíitské milice nebo Írán. To může Trumpa přimět k odvetě proti Teheránu, i když se ukáže, že nebyl do toho zapojen, poukázal analytik.
 
Podle něj vzhledem k tomu, že ani jediný Američan nezemřel v důsledku íránského raketového útoku, nedošlo k nebezpečné situaci. Ale příště se věci mohou zvrtnout do plnohodnotné války.
 
„Neměli bychom čekat, až se šíitské milice zotaví ze svých ztrát a naplní hrozby zabíjení amerických  vojáků. Musíme okamžitě stáhnout naše vojáky z oblasti za našich podmínek,“ zdůraznil Davis. 


Výsledkem bude, že si Spojené státy zachovají schopnost chránit americké zájmy v celém regionu - bez každodenního rizika pro své jednotky. Americká schopnost přemístit sílu po celém světě je „bezkonkurenční“. Země proto nepotřebuje „hrstku“ místního vojenského personálu v Iráku a Sýrii, aby mohla chránit své zájmy kdekoli v regionu.
 
„Zabránit Íránu a jeho loutkám získat snadný přístup do amerických zařízení je zásadou, kterou bychom se měli řídit. Trump byl zvolen v roce 2016 díky příslibu, že se vyhne novým hloupým válkám. Bude moudré, aby tento slib splnil,“ uzavřel Davis.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)