Svátek má: Dorota

Zprávy

Velikost textu:

NI: Bezprecedentní skok - americké letadlové lodě se vyzbrojuji drony!

NI: Bezprecedentní skok - americké letadlové lodě se vyzbrojuji drony!

Flotila letadlových lodí amerického námořnictva rozšiřuje používání bezpilotních letounů, píše The National Interest.

Ilustrační foto
22. ledna 2020 - 11:04

Zpráva dokladuje použití dronů spolu s letectvem v budoucích bojových operacích, a to u hlavních velmocenských hráčů USA, Ruska, tak i Číny. Přechod k robotické válce se zdá být na dohled.

Za tímto účelem jsou na letadlových lodích třídy Nimitz a Ford stavěna speciální velitelská střediska pro kontrolu dronů. Publikace píše, že masivní využití bezpilotních letounů pomůže zvětšit rádius činnosti palubního letectva a zvýšit bezpečnost samotných letadlových lodí.

Americké námořnictvo vytváří speciální velitelské středisko pro drony pro letadlové lodě, uvádí The National Interest. Tento krok je součástí strategie pro výrazné zvýšení využívání dronů vypuštěných z paluby letadlových lodí.

Podle publikace je rozmístění bezpilotních letounů na letadlových lodích bezprecedentním technologickým skokem pro americké námořnictvo, které se snaží rozšířit průzkumné nástroje a zvýšit rádius operací. Na velitelství letadel třídy Gerald Ford a Nimitz se staví nová velitelská střediska.
 
„Jedná se o přeorientování palubního prostoru lodi pod letovou řídící kabinou, uvnitř kterého můžete odesílat a přijímat data z dronů," cituje publikace Charlese Ennese, kapitána amerického námořnictva.

Válka nové generace: V USA k prvnímu letu ruského dronu „Lovec"
 
Podle Ennese použití dronů výrazně zvýší výměnu bojových informací mezi vzdušnými a pozemními jednotkami flotily. Drony nejen zvýší dosah, ale také sníží rizika pro piloty. Kromě toho se neustále zlepšuje technologie pro výměnu dat mezi drony a velitelskými centry v reálném čase.
 
National Interest píše, že aktivnější využití bezpilotních letounů na letadlových lodích rozšíří rozsah bojových úkolů námořnictva. Zejména použití nových tankovacích letadel téměř zdvojnásobí řadu stíhačů na bázi nosičů, jako jsou F-35 a F-18. V důsledku toho se zvýší bezpečná vzdálenost pro letadlové lodě a doba vojenských operací na nepřátelském území.
 
Publikace uvádí, že v posledních letech americké námořnictvo pracuje na vyřešení mnoha obtíží spojených s používáním dronů na letadlových lodích. Zejména se hledalo řešení přistání dronů na palubě v těžkých povětrnostních podmínkách, jakož i koordinace akcí dronů s jinými vzdušnými silami.
 
Časopis poznamenává, že v budoucnu budou drony letadlových lodí schopny plnit úkoly ničení nepřátelských cílů. Kontrolu nad činností dronů bude provádět stejná velitelská střediska na palubách letadlových lodí.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)