Svátek má: Lenka

Zprávy

Velikost textu:

NI: Hlavním nepřítelem USA není Rusko ani Čína, ale státní dluh!

NI: Hlavním nepřítelem USA není Rusko ani Čína, ale státní dluh!

Spojené státy se přiblížily technickému bankrotu, napsal zneklidněně americký časopis The National Interest.

Ilustrační foto
1. května 2018 - 11:05

Současně se v publikaci uvádí, že je mu možné vyhnout se tím, že američtí věřitelé - Čína a Japonsko - požádají o restrukturalizaci dluhu. Autor materiálu si je přitom vědom ponižující role USA - pro srozumitelnost - velmi podobné pozici je dlouhodobě vystaveno Řecko vůči svým věřitelům.

V současné době se v souvislosti s řadou nedávných ekonomických rozhodnutí vlády zdá, že technický defolt USA je velmi realistickým scénářem, uvedl National Interest.

Nedávné údaje Congressional Budget Office ukazují, že procentuální podíl břemene země je 1,6% HDP, což se rovná 9,4% federálních příjmů, ale již roku 2022 se zvýší na 2,7%, respektive 16%  federálních příjmů. Přičemž autor článku noznačuje tuto prognózu za optimistickou, a uvádí, že je velmi pravděpodobné „ohromující" číslo ve výši 20% federálního příjmu.

Na základě analýzy skladby amerického rozpočtu autor dochází k závěru, že financování jen čistého úrokového zatížení v roce 2022, natož 2028, se stane problémem, který nebudou Spojené státy schopné řešit, aniž by se uchýlily k nekonvenčním metodám.
 
Přičemž v tomto okamžiku představují povinné (mandatorní) výdaje 61% celkových výdajů, ale v roce 2028 se mohou zvýšit na 64%. Zbytek rozpočtu jsou diskreční výdaje, z čehož 19,8% představuje čisté úrokové zatížení.
 
Publikace uvádí, že jediný způsob, jak se mohou Spojené státy vyhnout snížení výdajů na sociální zabezpečení, je ignorovat deficit a dluh. V tomto případě, pouze za příznivého ekonomického scénáře, a za předpokladu, že sociální a vojenské výdaje zůstanou beze změny pak se v období od roku 2019 do 2023  federální deficit zvýší o 30%. A do roku 2028 by mohl být o 81% vyšší, než současné údaje.

CBS: 20 bilionů dolarů: americký veřejný dluh s novým rekordem 


Autor popisuje dvě možnosti, které mohou ovlivnit situaci: snížení povinných výdajů a zvýšení daňových příjmů. Ale jelikož oba způsoby jsou v současné době pro USA uzavřeny, země se podle autora ocitla mezi kladivem a kovadlinou.
 
Nicméně publikace uvedla, že problém lze vyřešit tím, že se američtí věřitelé požádají, aby restrukturalizovali jejich státní dluh. Zejména mluvíme o Číně a Japonsku, země, z nichž každá je vlastníkem dluhopisů v hodnotě 1,2 bilionu dolarů.
 
Zároveň se uvádí, že restrukturalizaci dluhu využijí všechny strany. Trump bude moci tvrdit, že porazil Čínu a snížil platby, a Čína zase může prohlásit, že se ji podařilo vyhnout obchodní válce.
 
Navzdory skutečnosti, že se na první pohled může zdát, že tak bude Čína schopna získat bezprecedentní vliv, podrobnější analýza nám umožní vyvodit jiný závěr, tvrdí NI. Podle názoru autora zejména ve Spojených státech nakonec pochopí, že ekonomiky obou zemí mohou prosperovat pouze v tandemu.
 
Čínu vůbec nezajímá slabé americké hospodářství. Potřebuje americký trh pro svůj vývoz, stejně jako přímé investice, míní autor. Na druhé straně USA sdílejí zájem o zachování a prohlubování stávajících dodavatelských řetězců a využívání čínského trhu. Politicky nicméně Spojené státy nepochybně prohrají, protože to ovlivní reputaci země, napsal autor.
 
Vzhledem k tomu, že federální rozpočtový deficit v posledních letech klesl na 3%, bylo propojení amerického státního dluhu s vládou a důvěrou bylo do značné míry zapomenuto. Nicméně v současné době vše naznačuje, že dochází k postupnému přenosu moci z jedné velké velmoci na druhou, konstatoval The National Interest.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: pl)