Svátek má: Gizela

Zprávy

Velikost textu:

NI: Hongkong je čínská verze Majdanu, ale s horšími důsledky!

NI: Hongkong je čínská verze Majdanu, ale s horšími důsledky!

Podle publicisty časopisu National Interest Lyle Goldsteina je přirovnání mezi vypuknutím ukrajinského konfliktu a protesty v Hongkongu odůvodněné - obě krize „mají výrazný geopolitický znak“ za účasti Washingtonu.

Ilustrační foto
31. srpna 2019 - 04:20

Autor je však přesvědčen, že pokud se hongkongské nepokoje také přerostou do války, budou důsledky mnohem závažnější, než v případě Ukrajiny.

Krize v Hongkongu je stále v ostré fázi. Podle zpráv čínských médií, ve kterých se téměř každý den objevují „rozzlobené xenofobní“ úvodníky, jsou čínská vojska stahována do sousedního města Šenžen. Mezitím obhájci lidských práv udržují naděje na proměnu hongkongských protestů na dlouho očekávanou „jasmínovou revoluci“, která nakonec uvede Čínu na „demokratickou cestu“, píše Lyle Goldstein, profesor Ústavu pro studium mořského potenciálu Číny na US Naval College v Newportu v článku pro National Interest.

Není však jasné, kdo s největší pravděpodobností chce takový vývoj událostí - samotní protestující nebo „externí obránci, z nichž mnozí žijí ve Washingtonu“. Jen málo lidí přemýšlí o tom, k čemu vede hongkongská krize. S největší pravděpodobností to skončí násilím a represemi. V nejlepším případě se lze vyhnout válce, ale ani tato možnost by neměla být vyloučena, tvrdí analytik. Stále existuje naděje, že protesty ustoupí a rozum převládne nad zápalem.

Mezi mnoha analytiky, kteří se objevili v souvislosti s protesty ve zvláštním správním regionu, vyniká podle Goldsteina článek ruského novináře Ilji Polonského ve „Vojenském přehledu“, ve kterém porovnával krizi v Hongkongu s ukrajinským konfliktem. Podle Lyle Goldsteina by se to nemělo odmítnout jako „ruská propaganda“, protože Rusové položili opravdu důležité otázky.

Jak odborník připomíná, stejně jako v Hongkongu, protesty na Majdanu nezačaly pokusem napadnout místní úřady, ale výzvami ke svobodě a nezávislosti na vnějších silách, Pekingu nebo Moskvy. I když příčinou obou krizí byly samozřejmě především vnitřní problémy, obě mají znatelnou geopolitický nádech. V obou případech lze pozorovat „novou studenou válku“, ve které Západ milující svobodu čelí údajně rozpadajícímu se Východu.


„Obyvatelům západních zemí se v souladu s naší teologickou tradicí říká, že jsme „na správné straně historie“, upozorňuje Goldstein. Než se však vrhneme na tuto „správnou stranu“, bylo by užitečné, aby se obyvatelé Hongkongu zeptali Ukrajinců, jaké to je být v popředí „nové studené války“. Po Majdanu je pro obyvatele Ukrajiny obtížné čímkoliv se pochlubit, kromě zhoršenou politickou krizí, ekonomickou stagnací a trvajícím konfliktem.

Při porovnání Hongkongu a Ukrajiny ruský novinář zmiňuje aktivní zapojení USA do obou krizí. Často můžete vidět hongkonské protestující mávající americkými vlajkami. A to se podle amerického profesora Goldsteina může zdát logické, protože tolik zástupců americké elity otevřeně vyjádřilo městu podporu. Ale ve vztahu k Číně je to jako „mávat červeným hadrem před býkem“. „Myslí si hongkonští demonstranti, že je USA zachrání před Čínou, stejně jako Amerika „zachránila“ Ukrajinu před Ruskem?" ptá se analytik.

To samé se dvěma válečnými loděmi, které Spojené státy navrhly vyslat do Hongkongu. Se stejným úspěchem by bylo možné zahájit přehlídku amerických tanků na Kresčatiku v Kyjevě na vrcholu protestů na Majdanu, uvedl autor článku.

Polonsky zdůrazňuje, že Čína dosud prokázala zdrženlivost, pravděpodobně sledující důležitější cíl - Tchaj-wan. Pokud Tchajwanci uvidí, jak násilně jsou potlačovány hongkongské protesty, je nepravděpodobné, že by chtěli integraci s ČLR. Jak však Lyle Goldstein tvrdí, vše lze vnímat přesně naopak. Možná krize ve zvláštním správním regionu ukázala čínským orgánům, že princip „jedna země - dva systémy“ nefunguje, což znamená, že je čas použít sílu proti Hongkongu a Tchaj-wanu. Lze jen doufat, že tato myšlenka nebude inspirovat Peking k dalšímu jednání. Je však jasné, že pokud protesty povedou k válce mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem, bude konflikt mnohem nebezpečnější než pětiletá občanská válka na Ukrajině.

Pokud ignorujeme srovnání Majdanu a Hongkongu, v případě těch druhých je třeba vzít v úvahu ještě dvě věci: geografii a historii. Proč se v éře sebeurčení lidé z Hongkongu nestanou znovu Brity, pokud rádi pijí čaj se sušenkami a dívají se na nejnovější fotografie dětí královské rodiny? Pravděpodobně proto, že Čína nezapomněla, jak ji britští kolonialisté zabrali Hongkong, který mimochodem také zapojil do opiových válek Říše středu. A v západních médiích lze jen zřídka najít odkazy na historická fakta tohoto druhu.

Z hlediska geografie je také třeba si uvědomit, že čínské raketové systémy jsou umístěny tak, že Peking si je jistý, že nikdo nebude schopen pomoci Hongkongu, pokud se ČLR rozhodne použít sílu. Lidé na Západě mohou zapomenout, že Hongkong je „jedním z velkých měst v jižní Číně“. Podobná historická a geografická logika platí pro Tchaj-wan, uzavírá Lyle Goldstein.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)