Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

NI: Kongresman žádá „masky namísto raket“!

NI: Kongresman žádá „masky namísto raket“!

Vlivný demokratický kongresman Ro Khanna navrhl přesměrovat část prostředků Pentagonu na zdravotnictví a zmrazit program na vývoj nových mezikontinentálních balistických raket.

Ilustrační foto
11. května 2020 - 11:06

Jak napsal The National Interest politik sice připouští existenci hrozby z Ruska a Číny, ale je přesvědčen, že jeho voliči v souvislosti s pandemií obhajují vyváženější přístup, přičemž obranné společnosti a jejich lobbisté by neměli „dostat ani penny“.

Demokratický kongresman Ro Khanna nedávno podpořil zavedení nových pravidel pro rozpočet Pentagonu: investovat spíše do veřejného zdraví, než do zbraní; zmrazit financování obrany na současné úrovni; postavit se tlaku Senátu, který se snaží upustit vzdorovat prioritám sněmovny, a také vytvořit „moderní, rozšířenou definici pojmu „národní bezpečnost“, která bude zahrnovat i riziko pandemie a globálního oteplování", uvedl National Interest.

Zvláštní místo na tomto seznamu je možné snížení financování nového programu jaderného arzenálu pod záštitou prezidenta Donalda Trumpa, včetně zmrazení vývoje nových mezikontinentálních balistických raket (ICBM). Khanna místo toho chce, aby Kongres „investoval do výzkumu koronaviru nebo vakcín nebo vybudoval průmyslovou kapacitu pro výrobu masek“.

Současně má Khanna velkou váhu jak mezi svými kolegy, tak mezi kruhy úředníků v oblasti národní bezpečnosti. Khanna vykonává druhé funkční období ve Sněmovně reprezentantů; je také členem sněmovního výboru pro ozbrojené síly a působil jako spolupředseda v ústředí kampaně senátora Bernie Sanderse.

Kongresman se postavil proti novým raketám několik týdnů poté, co americké letectvo oznámilo svůj záměr urychlit svůj raketový program, který byl již poznamenán nadměrným odhadem a podivným nabídkovým řízením, v důsledku čehož Northrop Grumman zůstal jediným dodavatelem. Nová raketa bude stát 150 miliard dolarů.


Khanna nazval pozemní pilíř jaderné triády „jednou z největších hrozeb jaderné války“. Podle něj spolupracuje s bývalým ministrem obrany Williamem Perrym, který tyto rakety označil za „nejnebezpečnější zbraň na světě“ a vyzval k jejich snížení.

Khannova nová pravidla by mohla v rámci příštího balíčku COVID-19 zkomplikovat tvrdou kampaň lobbistů v oblasti obrany. V sázce jsou miliardy dolarů. Podle kongresmana by tyto prostředky měly být investovány do důležitějších sektorů, zatímco vojenští dodavatelé by neměli „dostat ani penny“.

„Neměli bychom zvýšovat financování pro průmyslová odvětví, která to nepotřebují a která nehrají zásadní roli v boji proti koronaviru," zdůraznil. „Teď to není priorita."

Současně byla pozice Khannaha výrazně posílena, když kongresman Adam Smith, který je předsedou Výboru pro ozbrojené síly, řekl, že se také staví proti přidělování peněz dodavatelům obrany.

„V loňském roce činil rozpočet na obranu 738 miliard dolarů," připomněl. „Neříkám, že ministerstvo obrany nic nepotřebuje; říkám, že peníze mají a měli by tyto peníze utratit, aby uspokojili tyto potřeby.“

Dva přední politici se proti dodatečné finanční infuzi postavili na pozadí požadavků na zásadní přehodnocení koncepce národní bezpečnosti USA v souvislosti s pandemií.

„Existuje mezera mezi tím, co obyčejní lidé považují za hrozbu, a tím, co považují za hrozbu ve Washingtonu," dodal Khanna. „Neztrácím pozornost vůči tradičním výzvám." A zopakoval klišé o ruské „agresi“ stejně jako údajné ruské „vměšování“ do voleb včetně toho, že prý čínský autoritářský kapitalismus a jejich hrubé zasahování do afrických záležitostí nezmizely.


Podle kongresmana jeho voliči chápou výzvy z Moskvy a Pekingu, ale chtějí vyváženější přístup k prioritním úkolům, mezi něž patří budoucí pandemie, účinky globálního oteplování, rizika kybernetických útoků a nové technologie.

„Rozpočet Pentagonu činí 740 miliard dolarů," zdůraznil Khanna. „To je o 130 miliard dolarů více než za Obamy. Jinými slovy, kdyby Trump investoval tyto peníze do zdravotnictví, pak by se tato pandemie nezvýšila do takové míry, jaká je nyní. “

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)