Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

NI: Odmítnutí smlouvy o Otevřeném nebi bude Trumpova chyba!

NI: Odmítnutí smlouvy o Otevřeném nebi bude Trumpova chyba!

Donald Trump zvažuje možnost Spojených států odstoupit od smlouvy o Otevřeném nebi - jedné z mála dohod, které stále platí mezi Ruskem a Spojenými státy ve vojenské oblasti.

Ilustrační foto
27. dubna 2020 - 11:06

Autor článku v National Interestu však trvá na tom, že škoda vyplývající z takového rozhodnutí bude mnohem větší než možná výhoda, a naléhá na Trumpa, aby o tom přemýšlel.

Smlouva START III vyprší za deset měsíců, ale nejedná se o jedinou rusko-americkou dohodu, která je nyní ohrožena, poznamenává Daniel DePetris, autor článku National Interestu. Americká administrativa zvažuje odstoupení od smlouvy o Otevřeném nebi, a než tak učiní, autor naléhá na Donalda Trumpa, aby se intenzivně zamyslel nad tím, jak bude svět vypadat bez této dohody. Podle něj rizika daleko převyšují možné přínosy.
 
Původně byla tato smlouva navržena americkým prezidentem Eisenhowerem v roce 1955 k posílení důvěry mezi Spojenými státy a SSSR. Podepsali ji však až za Bushe st., když došlo k významným změnám v Evropě. A v podstatě se jedná o oboustranně výhodnou dohodu pro všechny účastníky, poukazuje autor článku. Pro Spojené státy byl tento program nesmírně užitečný: v prvních 15 letech provedli Američané 196 pozorovacích letů nad územím Ruska a Běloruska - to je více než dva a půlkrát více než lety ruských a běloruských letadel nad Spojenými státy.

 
Autor článku připouští, že při uplatňování smlouvy došlo k určitým problémům. Rusko například uvalilo omezení na lety nad Kaliningradem a Spojené státy v reakci nad Havají, kde je soustředěna americká tichomořská flotila, jakož i nad zónou na Aljašce, kde jsou instalovány systémy protiraketové obrany. Autor článku považuje toto opatření za spravedlivé, ale je proti úplnému rozpadu Smlouvy.
 
V případě vzájemného odstoupení Ruska ze smlouvy nebude Washington schopen získat informace o ruských strategických zbraních, letadlech, základnách raket a arzenálech zbraní. Pro tyto účely nestačí satelitní pozorování. Politolog přirovnává odmítnutí smlouvy k svázaným rukám a varuje, že pokud USA odejdou, nebude ani Rusko nic držet.


Výsledkem bude, že americké orgány nyní mohou učinit „krátkozraká“ rozhodnutí v naději, že to přinutí Rusko, aby sedělo u jednacího stolu, nebo „vidělo širší obrázek“ a spolupracovalo s Moskvou na vzájemných požadavcích.

Ale zachování transparentnosti ve vojenských záležitostech a strategické předvídatelnosti v činnosti jaderných supervelmocí je klíčovým zájmem Spojených států, zejména nyní, když vztahy mezi Moskvou a Washingtonem nejsou nejlepší, dodává autor článku v National Interest.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)