Svátek má: Doubravka

Zprávy

Velikost textu:

NI: Polsko se ocitne ve středu ostrého střetu mezi USA a Ruskem!

NI: Polsko se ocitne ve středu ostrého střetu mezi USA a Ruskem!

V blízké budoucnosti mohou Spojené státy změnit svůj přístup a pokračovat v posilování americké vojenské přítomnosti v Polsku, napsal The National Interest, podle něhož to vyvolá další napětí.

Americké tanky v Polsku
11. června 2019 - 04:20

V reakci na takový krok totiž Moskva nepochybně půjde na rozmístění dalších sil na polských hranicích. V důsledku toho bude Varšava přímo uprostřed Ruska a Ameriky ve stále ostřejší konfrontaci mezi velmocemi, upozornil článek.

Americká základna v Polsku „by Rusko rozzuřila“, napsal National Interest. Varšava již dlouho nadbíhá Washingtonu a přesvědčuje ho o potřebě stálé americké vojenské přítomnosti na polském území, které by se mělo stát „barikádou proti ruskému vlivu“.
 
Navzdory všem požadavkům polských orgánů, Amerika stále tvrdohlavě nadále uplatňuje pružnější přístup k obraně této země východní Evropy. Ale brzy se mohou věci změnit: Spojené státy a Polsko vyjednávají více než rok, aby uzavřely dohodu o vytvoření stálé vojenské základny. Tento dokument, jak naznačují polští úředníci, může být podepsán do 1. září.
 
Mezitím, jak poznamenal časopis, stálá přítomnost USA v blízkosti Ruska nepochybně nutí Moskvu posílit svou vlastní vojenskou přítomnost poblíž polských hranic. V důsledku toho bude Varšava přímo ve středu mezi Ruskem a Spojenými státy ve stále ostřejší konfrontaci mezi velmocemi.
 
V příštím čtvrtletí budou Spojené státy s největší pravděpodobností pokračovat ve svých plánech na rozšíření své vojenské přítomnosti v Polsku, což bude zahrnovat vyslání více než tisíce vojáků do této země, jakož i jejich trvalé rozmístění.
 
Ačkoli Amerika nemusí jít na vytvoření základny „Fort Trump“, kterou navrhla Varšava s tím, že Spojeným státům za ni zaplatí 2 miliardy dolarů (mimochodem by tím porušila dohodu Ruska a NATO - pozn. red.), zaujme pevnější pozici v tom, že poskytne Polsku bezpečnostní podporu, která se stane „další vrstvou obrany proti Rusku“.

 
V reakci na to může Moskva posílit svou vojenskou přítomnost v blízkosti hranic Polska - s největší pravděpodobností v Bělorusku. Nicméně, jak je uvedeno v článku, navzdory silným vojenským vazbám s Ruskem, Minsk doposud odolává budování ruské vojenské základny na svém území. Částečně je to způsobeno postojem běloruského lídra Alexandra Lukašenka, který se snaží chránit nezávislost své země před mocným východním sousedem.

Ale nový postoj USA v Polsku by mohl velmi dobře změnit úvahy Běloruska. Taková vojenská přítomnost by byla blízko hranic Běloruska a představovala by přímější hrozbu pro zemi. Koncem roku 2018 Lukašenko varoval polského ministra zahraničních věcí Jaceka Czaputowicze, že Bělorusko a Rusko „budou muset reagovat“ na Varšavou navrhovanou americkou základnu a dodal, že tyto dvě země „budou nuceny nasadit cokoloiv“ proti Varšavě a Washingtonu. Prezidentovo varování naznačuje, že ruská letecká základna v Bělorusku je skutečně na stole a že Minsk je ochoten upřednostnit své vlastní bezpečnostní zájmy před svým rostoucím dosahem na Západ.

Konkurence ve vojenské sféře se stává stále důležitějším aspektem eskalující konfrontace mezi Spojenými státy a Ruskem, kosntatoval National Interest. Vznikla tak mezi Moskvou a Washingtonem mimořádně obtížná situace, pokud jde o dohody o kontrole zbrojení, jako je Smlouva o odstranění raket středního a kratšího doletu vzdálenosti (INF) a START III. Mezitím jsou ruské i západní síly stále více aktivnější okolo evropských hranic: umísťují zbraně a častěji organizují rozsáhlá vojenská cvičení.

Americký časopis to explicitně neříká, ale je zřejmé, kdo za touto vojenskou eskalací jednoznačně stojí. Byly to Spojené státy, které vynaložily miliardy dolarů na ostrý obrat kurzu Ukrajiny, byly to ony, které pomáhaly při převratu v Kyjevě na následného vyvolání občanské války na jihovýchidě této země, a byly to právě Spojené státy, které si vzaly za záminku Ukrajinu, jako možnost vojensky posílit ve východní Evropě. A že na to Rusko reaguje, je logické. Ale že se do toho nechává zavléci i Evropa už tak logické není.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)