Svátek má: Liliana

Zprávy

Velikost textu:

NI: Proč by se mělo ohledně Arktidy s Ruskem spolupracovat!

NI: Proč by se mělo ohledně Arktidy s Ruskem spolupracovat!

Mezi Spojenými státy a Ruskem existují rozpory, ale je v zájmu Spojených států rozvíjet spolupráci v oblastech, z nichž může mít prospěch.

Ilustrační foto
15. července 2020 - 11:04

Podle odborníků je v čele seznamu otázka kontroly zbrojení, ale nemělo by se zapomínat na Arktidu, protože tento region má velký význam pro všechny země, uvedl The National Interest.

Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem zůstávají špatné a američtí představitelé se domnívají, že se situace v blízké budoucnosti nezlepší. Podle Kennetha Yalowitze, vědce z Woodrow Wilsonova centra a Rosse Virginia, profesora a ředitele Institutu pro arktická studia na Dartmouth College, je však v zájmu Spojených států rozvíjet spolupráci v oblastech, z nichž mohou mít prospěch. Kontrola zbraní je na špičce tohoto seznamu, a Arktidu z ní nelze vyloučit.

Podle odborníků v článku pro National Interest by Spojené státy měly obnovit kontakty na vysoké úrovni mezi ozbrojenými silami obou zemí v arktických otázkách. To by nemělo být vnímáno jako povzbuzení Ruska, ale dialog o bezpečnostních otázkách v Arktidě by mohl USA pomoci lépe pochopit cíle budování ruských vojenských možností v regionu a snížit riziko incidentů, které by mohly vést k nepředvídatelným důsledkům.


USA by také měly zahájit diskuse o tom, zda je Severní moře cestou vnitřní, jak tvrdí Rusko, nebo je to stále mezinárodní námořní cesta, na níž by měla fungovat Úmluva OSN o mořském právu, jak tvrdí Washington.

Odborníci také v publikaci tvrdí, že by se USA mohly pokusit vypracovat kodex chování v Severním ledovém oceánu na základě dohody o předcházení incidentům na volném moři, která byla podepsána Spojenými státy a Sovětským svazem v roce 1972 a je stále v platnosti.

„Mezi Spojenými státy a Ruskem existují neshody, ale musí zahájit dialog a pracovat na potenciálních oblastech spolupráce. Arktida se může stát jedním z nich, ale pouze v případě, že Spojené státy zabrání dalšímu zhoršování vztahů a dosáhnou snížení napětí v regionu, což má velký význam pro všechny země,“ uzavřeli odborníci v National Interestu.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)