Svátek má: Viktor

Zprávy

Velikost textu:

NI: Ruské jaderné odstrašení může „zničit svět zpod vody“!

NI: Ruské jaderné odstrašení může „zničit svět zpod vody“!

Jaderná podmořská flotila, kterou nyní Rusko vytváří, přidává k svému arzenálu, který již má schopnost „ukončit civilizaci“, další doplnitelnou sílu, uvedl pozorovatel National Interestu.

Jaderná ponorka "Kníže Vladimir" typu "Borej"
8. září 2019 - 04:20

Popis jaderné ponorkové síly Ruska lze také označit za varování, že začít si s touto zemí nebude patrně ten nejšťastnější nápad.

 Podle publikace se odstrašující síly budou spoléhat nejen na ponorkové křižníky projektu „Borej“, ale také na nejnovější ponorky projektu „Chabarovsk“, které ponesou jaderně poháněné drony s jadernými hlavicemi „Poseidon“.

22. května 2018 se pod vlnami Bílého moře schovala ruská ponorka - a po několika okamžicích „jakoby z vody vybuchla sopka“ a mezi sloupy dýmu se „jeden po druhém objevily čtyři krátké a silné rakety“. Na mžik se mohlo zdát, že by se zhroutí zpět do moře, ale jakmile jejich motory na pevná paliva začaly fungovat, prudce stoupaly do atmosféry - a letící napříč celým Ruskem padaly na cvičiště v Kamčatce, vzdálené asi 5600 kilometrů od místa, odkud odstartovaly. Ta začaly testy raket „Bulava“ zahájené ruským ponorkovým křižníkem „Jurijem Dolgorukým“, napsal The National Interest.

Jak pozorovatel publikace uvedl, ruské ponorky projektu „Borej“, jejichž hlavní lodí je „Jurij Dolgorukij“ - podobně jako ponorky s řízenými raketami ve službách USA, Číny, Francie, Velké Británie a Indie - mají „téměř nepředstavitelně pochmurný cíl“. Jejich úkolem je zničit nepřátelská města, i když další jaderné síly země jsou zničeny prvním útokem nepřítele. „Jurij Dolgorukij“ je vybaven šestnácti raketami „Bulava“, z nichž každá zpravidla nese šest 150kilotunových jaderných hlavic schopných zasáhnout jednotlivé cíle; to znamená, že jedna ponorka projektu „Borej“ může „spustit déšť“ 72 jaderných zbraní, které překonávají sílu bomby odpálené v Hirošimě, na města a na vojenské základny vzdálených více než 9 000 km od místa startu, vysvětlil autor.

Podmořské křižníky projektu „Borej“ jsou nejpokročilejší ruské jaderné jaderné ponorky na nukleární pohon, které mají nahradit starší plavidla projektu „Delfín“ na základě ponorek projektu „Akula“, které byly nedokončené kvůli zhroucení SSSR, tvrdí NI. Jak pozorovatel publikace zdůraznil, díky použití technologií dovezených z Japonska a Norska se sovětským vývojářům konečně podařilo překonat zaostávání za západními ponorkami ohledně tichého chodu: „Akuly“ v tomto ohledu nebyly horší než „pracovní koně“ amerického námořnictva - ponorky třídy „Los Angeles“.  „V projektu „Borej“ vytvořeném na jejich základě, jehož hlavní loď „Jurij Dolgorukij“ byla spuštěna v roce 2013, byla tato funkce zachována - tyto ponorky „splňují vyšší úroveň utajení, než lodě sovětské éry“, uvedl autor. Jejich trupy připomínají spíše západní ponorky než „hranaté“ „Delfíny“ a jsou uvnitř potaženy gumou pohlcující zvuk. Pohonné systémy „Borejů“ poháněné jadernými reaktory OK-650V, umožňují těmto lodím pohybovat se „neobvykle tiše“ i při rychlostech blízkých maximu, napsal autor.


Zpočátku měly být  „Boreje“ vybaveny raketami R-39UTTH Bark, ale po třech neúspěšných testech byla práce na nich zastavena; namísto toho byly ponorky přepracovány na nové, lehčí rakety „Bulava“, odvozené z mezikontinentálních střel „Topol-M“, pokračoval novinář NI. Ukázalo se také, že i tyto rakety jsou „problematické“ - ze 27 zkušebních startů bylo deset neúspěšných, přičemž dva z nich byly provedeny po přijetí raket do provozu, poznamenal časopis. „Bulava“ se vyznačuje neobvykle „měnící se“ letovou dráhou, díky níž je obtížné zachytit tuto raketu a lze ji vypustit z pohybující se ponorky; současně, podle zveřejněných výkonnostních charakteristik „Bulavy“, je její přesnost čtyřikrát nižší než u americké rakety „Trident D5“, což znamená, že tento typ střely je „ryze strategická zbraň“, která není určena k ničení opevněných vojenských zařízení, jako jsou raketová sila v rámci prvního úderu, předpokládá autor.

V současné době má ruské námořnictvo tři „Boreje“, z nichž jeden (Jurij Dolgorukij) je ve službě jako součást Severní flotily, a další dva (Alexander Něvskij a Vladimir Monomach) patří k tichomořské flotile na základně v Kamčatce. Mezitím Rusko v letech 2012–2016 připravilo pět pokročilejších ponorek projektu „Borej-A“, z nichž první, „Kníže Vladimir“, by měl být do Severní flotily přijat do konce letošního roku. Podle souběžné fotografie „Knížete Vladimíra“ jsou ponorky „Borej-A“ delší než konvenční ponorky „Borej“, mají tradičnější tvar věže a mají také větší kormidlo motoru, všestranné řízení a vylepšené horizontální stabilizátory, což umožňuje lepší ovladatelnost a také jsou vybavené modernizovanou komunikací a senzory, mají zlepšené výsledky utajení. Všech pět ponorek bylo mělo být spuštěno na vodu do roku 2021 a kromě toho země získá skupinu osmi „Borejů“ a „Borejů-A“, i když se nerozšiří zachovává si svou stálou skupinu jaderných ponorek s jadernými zbraněmi, které budou rovnoměrně rozděleny mezi Severní a Tichomořskou flotilu. To bude stačit, aby prováděly hlídky s cílem odstrašení najednou, uvedl autor.  Ruská média také informovala, že země by mohla postavit další dva až šest „Borejů“, díky čemuž skupina vzroste na deset až čtrnáct ponorek, poznamenal článek.

Podle NI však „Boreje“ tvoří pouze polovinu budoucích námořních sil jaderného odstrašování Ruska. Druhou polovinou bude „jedinečná“ flotila čtyř ponorek projektu „Chabarovsk“, z nichž každá bude vybavena šesti bezpilotními nosiči „Poseidon“ s jaderným pohonem určené k dodávce jaderných hlavic do pobřežních měst a nepřátelských základen na dlouhé vzdálenosti, napsal autor. „Moskva zřejmě chce získat jistou doplňující sílu pro svůj jaderný arzenál, který je již schopen ukončit civilizaci v případě jaderného konfliktu,“ dodal autor The National Interest.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)