Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

NI: Rusko je na rozdíl od NATO připraveno na chemické hrozby!

NI: Rusko je na rozdíl od NATO připraveno na chemické hrozby!

Od sovětských dob se chemická ochrana ruských jednotek ještě zlepšila, píše The National Interest: dodávají se nová zařízení a vozidla a pořádají se pravidelná cvičení.

Ilustrační foto
18. března 2020 - 10:15

Značná pozornost je věnována chemické ochraně v civilním životě: pokud jde o země NATO, kladou mnohem menší důraz na chemickou ochranu jak ve vojenské, tak v civilní oblasti, konstatuje americký časopis.

Hrozba vojenského střetu s použitím jaderných a chemických zbraní visela nad mnoha armádami během studené války, píše The National Interest. Vývoj nových neuroparalytických látek, jakož i pokročilých způsobů dodání, znamenal, že chemické zbraně získaly vysokou přesnost a smrtící účinek. V tomto ohledu se mnoho armád školilo, aby odolávaly chemické hrozbě: SSSR a další země socialistickéholního bloku byly v tomto zvláště aktivní. Kolik z toho, co bylo nashromážděno v minulosti, však nyní zůstává?

Ruská vojska radiační, chemické a biologické ochrany (RKhBZ) nejen zachovala sovětský odkaz, ale rozšířila, píše National Interest. RKhBZ stále dostává nové druhy transportu a vybavení. Zvláštní roli sehrály také ruská vojska Úřadu ruských chemických sil: nejsou odpovědné pouze za chemickou obranu a útok, ale jsou také vybavena plamenomety a odpalovacími zařízeními termobarických raket, schopnými jednou ranou srovnat se zemí malou budovu.

 
Kromě toho vojáci RKhBZ provádějí pravidelná cvičení. Konají se každý týden: pro srovnání se v NATO takové manévry dějí mnohem méně často: ne více než jednou měsíčně.
 
Podle National Interestu jsou ve strategických lokalitách na území Ruska sklady s plynovými maskami a další zařízení pro chemickou ochranu. Ochrana před chemickými a biologickými hrozbami je v Rusku považována za součást civilní obrany. Pokud jde o země NATO, kladou mnohem menší důraz na chemické hrozby v civilním životě, konstatuje vydání.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)