Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

NI: Rusko neočekává zlepšení vztahů ani od Trumpa a ani od Bidena

NI: Rusko neočekává zlepšení vztahů ani od Trumpa a ani od Bidena

Ruské úřady jsou velmi pesimistické ohledně vyhlídek na spolupráci se Spojenými státy po nových prezidentských volbách, píše National Interest.

Donald Trump a Vladimir Putin v Hamburku
5. října 2020 - 08:20

Pokud Trump zvítězí, je nepravděpodobné, že se jeho politika bude velmi lišit od politiky, kterou prosazoval nedávno. Pokud Biden zvítězí, tak ten opakovaně pohrozil uvalením nových sankcí na Moskvu.

USA se blíží k volbám, ale Rusko se připravuje na nové čtyři roky konfrontace s Washingtonem, píše National Interest. Podle autora článku, bez ohledu na to, kdo vyhraje - Trump nebo Biden, Moskva neočekává zlepšení vztahů. A zhoršení vnitřních rozporů ve Spojených státech jen dále destabilizuje zahraniční politiku Washingtonu.

Podle ruských politologů se vztahy mezi zeměmi pravděpodobně nezlepší, přinejmenším do doby, než USA vyřeší své vnitřní problémy. Na druhou stranu se také nemají už jak zhoršovat. Ruské úřady se však bojí pokusů o zlepšení vztahů, protože tyto pokusy lze využít k vnitřním sporům v USA.

Jak autor článku připomíná, Moskva po zvolení Trumpa čekala na zlepšení vztahů, pak dokonce i poslanci Státní dumy vybuchli potleskem, když se dozvěděli, že vyhrál. Optimismus však rychle zmizel, když bylo zjištěno, že Trumpova přání byla rozbitá houževnatostí Kongresu. A zatímco Trump sám řekl, že chce sblížení s Ruskem, jeho administrativa zaujala velmi tvrdou linii vztahů. Právě za Trumpa se Spojené státy začaly stahovat z nejdůležitějších smluv o omezení zbraní, zavedly sankce a začaly dodávat Ukrajině protitankové zbraně.Kreml nyní nenašel dostatečné důvody domnívat se, že Trumpovo nové funkční období se bude lišit od předchozího. Přesto je Biden považován za nejhorší zlo, protože prosazoval zvýšený tlak na Rusko a slíbil uvalení nových sankcí, pokud bude zvolen. Je také ochotnější než Trump pomoci Ukrajině.

Autor článku však připomíná, že na počátku své kariéry hovořil Biden o Putinovi velmi pozitivně a přirovnal ho k Petrovi Velikému. Poté, co se Biden stal viceprezidentem pod vedením Baracka Obamy, podporoval jeho politiku „resetování“.

Později však během své návštěvy Ruska v roce 2011 začal ruské opozici říkat, že USA nechtějí Putina vidět již třetí funkční období. V roce 2014 byl jmenován zvláštním zástupcem pro Ukrajinu.

Podle autora článku se však v Moskvě nyní více pozornosti nevěnuje pozicím obou kandidátů, ale obecné polarizaci politického prostředí: „ruskému případu“ a obžalobě, protestům po smrti George Floyda, jakož i rozporům v přístupu Washingtonu k boji proti pandemii ... Podle politologů jen málo lidí v Rusku chápe, co se děje ve Spojených státech, ale existuje pocit úplného šílenství.

Rusko má několik možností jednání se Spojenými státy v příštích čtyřech letech. Jedním z hlavních je pokračovat v posilování vztahů s Čínou. Společně mohou tyto země úspěšně oponovat Spojeným státům.

Celkově Rusko věří, že konfrontace se Spojenými státy je bolestivá, ale ne fatální. A z dlouhodobého hlediska budou Spojené státy i nadále muset přizpůsobit svoji politiku multipolárnímu světu a přijmout Rusko a Čínu jako legitimní velmoci, píše National Interest.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)