Svátek má: Věroslav

Zprávy

Velikost textu:

NI: Trump vede obchodní válkou USA k nové Velké depresi!

NI: Trump vede obchodní válkou USA k nové Velké depresi!

Trump zostřující se obchodní válkou s Čínou uštědřuje vážnou ránu americké ekonomice, z níž se Amerika bude těžko zotavovat a která by mohla tuto zemi přivést k nové Velké hospodářské krizi, píše National Interest.

Donald Trump, prezident USA
11. srpna 2019 - 07:20

Podle časopisu, stejně jako v roce 1929, tak o 90 let později, mají Spojené státy tendenci spoléhat na toxickou směs nacionalismu a cel, která americkým farmářům způsobila těžkou ránu.

Existuje staré přísloví, že války lze snadněji začít než ukončit - a americký prezident Donald Trump může tento postulát zažít na vlastní zkušenosti. Poté, co slíbil zvýšit cla na čínské zboží o 300 miliard dolarů, dále prohloubil konflikt s Pekingem. Čína odpověděla na toto prohlášení tím, že nechala spadnout kurz jüanu, a také nařídila společnostem zabývajícím se zadáváním veřejných zakázek, aby přestaly dovážet americké zemědělské produkty. V důsledku toho šéf ministerstva financí USA Stephen Mnuchin nazval Čínu „manipulátorem měny“ - což není pravda, poukázal National Interest.

„Jak z toho něco pomůže, aby se Amerika opět stala skvělou?“ ptá se časopis.
 
Jan poslouchejte Trumpa, jak se nafukuje a že by mohl a strhnout Velkou zeď čínského odporu vůči americkým dovozům. „Namísto získání dominance, tím, že zhoršuje situaci, sám Trump způsobujeá ekonomické rány, ze kterých nebude snadné se zotavit. Jeho posedlost celními sazbami může ohrozit celou ekonomiku,“ uvedla publikace.
 
„Krátkozraké impulsy“ Trumpa mohou ve skutečnosti změnit Čínu z pouhého strategického soupeře na jednoznačného nepřítele. „Několik desítek let po skončení první studené války však druhou Amerika nepotřebuje. Právě naopak. Hospodářský konflikt s Pekingem - a to nemluvě o vojenském konfliktu - je neslučitelný se skutečnými národními zájmy Spojených států,“ zdůrazňuje National Interest.

 
Spojené státy již v podobné situaci byly. Nebezpečné účinky způsobené jedovatou směsí nacionalismu a cel jsou základní lekcí třicátých let a těžko stojí za opakování. Po pádu akciového trhu v říjnu 1929 zvýšení cel, které mělo americkým zemědělcům pomoci, jen zhoršilo celkovou situaci. Spojené státy brzy přijaly řadu opatření ve stylu „zničit souseda“, zejména ve snaze znehodnotit měnu po celém světě.
 
Trump překonává své předchůdce jen jedním způsobem: ukládá cla v době, kdy americká ekonomika prosperuje. Současně se však zdá, že Trumpovy akce vycházejí výhradně z primitivního přesvědčení, že dokáže americkým spojencům a protivníkům ukládat poplatky, dokud se nepoddají. Kromě toho zjevně opustil myšlenku, že se musí poradit s někým jiným ze svých poradců, kromě Petera Navarra, merkantilisty a autora výstředního pojednání „Smrt z Číny: Tvář v tvář k drakovi“. Globální výzva k akci.“
 
Navarro považuje obchod s Čínou za hru, ve které může být pouze jeden vítěz, a píše o Pekingu teologickém duchu a vypráví o jeho „sedmi smrtelných hříších“. „Pokud nás někdo může vést k nové světové depresi ... je to Navarro," zdůrazňuje rozčíleně National Interets.
 
Myšlenka, která se zdá být jádrem Trumpovy strategie, spočívá v tom, že Amerika může beztrestně jednat po celém světě. Nicméně (kladné) výsledky takové politiky jsou však přinejlepším vzácné. Trumpovi se nepodařilo přimět Kongres ke schválení nové obchodní dohody s Kanadou a Mexikem. Kromě toho ohrožuje obchodní vztahy s Japonskem a Evropou.

Nejdůležitější však je, že Trump uvízl v konfrontaci s Čínou, která si mnula ruce v potěšení a sledovala, jak americký prezident dává ránu za ranou zejména americkým farmářům, jejichž významná část tvoří jeho politickou základnu.
 
Vzhledem k rozmarné americké politice se Peking může průběžně rozhodnout, že začne dovážet zemědělské produkty z jiných zemí, například z Ruska, kde Čína již zvýšila své nákupy pšenice a sójových bobů.„Trump počítal s tím, že Čína nebude chtít zpomalit ekonomický růst, ale podcenil národní hrdost země. Čína, která si stále velmi dobře pamatuje, jak ji imperiální mocnosti ničily v 19. století, je nepravděpodobné, že začne žádat o milost,“ dodal National Interest.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)