Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

NI: Ukrajinci byli Zelenského prezentací v USA překvapeni

NI: Ukrajinci byli Zelenského prezentací v USA překvapeni

Ukrajince překvapilo rozhodnutí prezidenta Vladimira Zelenského představit plán transformace Ukrajiny americkým odborníkům.

Vladimir Zelenskij,ukrajinský prezident
5. září 2021 - 09:01

Tento názor sdílí publicistka  National Interest  Melinda Haringová. Autorka článku upozornila na  podivný fakt, že prezentaci o perspektivách rozvoje energetické bezpečnosti a hospodářského růstu prezentovaly kyjevské úřady před západními partnery, a ne před svými krajany.

„Ukrajinci byli trochu překvapeni, když se dozvěděli o novém plánu, a divili se, proč byl poprvé ukázán americkým odborníkům a ne ukrajinské veřejnosti," píše Haringová.

I tým Zelenského pečlivě kontroluje prezidentovy scénáře, ale ukrajinský prezident jen zřídka poslechne nebo pořádá tiskové konference. Nejinak tomu bylo u jeho dvoudenní návštěvy Washingtonu. Na svém rekordním setkání s odborníky z think-tanku Kyjev pečlivě shromáždil seznam hostů a vyloučil odborníky, kteří byli příliš kritičtí vůči Zelenského slabým úspěchům, a přerušili otázky, jakmile byli kritičtí. Událost se také bizarně konala v knihovně Mount Vernon, domova George Washingtona, prvního amerického prezidenta. Volba místa nebyla nikdy vysvětlena, ale skutečnost, že se velvyslanectví rozhodlo uspořádat samotnou akci, hovoří o tom, s jakou kontrolou na akci a celou návštěvu dohlíželi.Na Mount Vernon 31. srpna vstoupil Zelenskyj do místnosti ve svém obvyklém černém obleku a kravatě a začal všem mávat a pozdravovat anglicky. Rozzářil se a ptom zaškaredil, když viděl velvyslance Billa Taylora, který byl americkým chargé d'affairem, když Zelenskij vyhrál v drtivě ve volbách v roce 2019.     


Zelenskij z pódia předneslé připravené poznámky v ukrajinštině a poté předal věci prezidentskému poradci Dr. Tymofiji Mylovanovovi, aby představil „plán transformace“. Mylovanov, debutoval třemi textově náročnými diapozitivy o fyzické bezpečnosti, energetické bezpečnosti a infrastruktuře a ekonomickém růstu, které bylo stěží možné napadnout. Kupodivu to bylo poprvé, kdy byl materiál představen. Ukrajinci byli trochu překvapeni, když se dozvěděli o novém plánu - a zarazili se, proč byl nejprve ukázán americkým odborníkům a ne veřejnosti.

„Není to vhodný postup vzhledem k tomu, že jeho posluchači byli špatní experti z think -tanků a vládní úředníci," uzavřela publicistka National Interest.

1.září prezident Ukrajiny Vladimir Zelenskij představil ve Washingtonu plán transformace Ukrajiny, který počítá s více než 80 projekty v celkové hodnotě 277 miliard USD. Vyjádřil naději, že se američtí partneři zúčastní realizace příslušných plánů.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)