Svátek má: Liliana

Zprávy

Velikost textu:

NI vyzval USA: Změňte politiku, zabraňte válce s Ruskem!

NI vyzval USA: Změňte politiku, zabraňte válce s Ruskem!

Americké vydání The National Interestu vyzvalo americké orgány, aby upustily od současné politiky vůči Rusku a Číně, protože by to mohlo vést k válce s těmito dvěma mocnostmi.

Ilustrační foto
25. prosince 2020 - 04:20

NI rovněž poukázal na hrozby, které představují politiku Washingtonu. Podle publikace je první hrozbou možnost vstupu Moskvy a Washingtonu do otevřeného konfliktu v regionech, kde se jejich zájmy střetávají, například v Sýrii. Politika USA také vede ke zvýšení počtu Rusů, kteří považují zhoršení vztahů s Washingtonem za jediný způsob jejich vývoje.

USA by také mohly znovu zvážit své vztahy s Ruskem vzhledem k tomu, že Moskva může uzavřít spojenectví s Čínou, rovněž se domnívá National Interest.


Zvolený prezident Joe Biden a jeho poradci rádi hovoří nejen o obnoveném americkém vedení, ale také o obnovení mezinárodního liberálního řádu a schopnosti Ameriky jednat současně jako revoluční síla a udržovat mír. Nebezpečí jaderné konfrontace ve skutečnosti roste, zdůraznil časopis.

Článek také poukázal, že USA sázejí na „nespolehlivé“ spojence NATO proti „zbytečným protivníkům“ - Rusku a Číně. Pokud je navíc Peking ekonomickým rivalem, pak Moskva představuje pro Washington „hodnotovou hrozbu“, uvedl časopis.

Ekonomicky Rusko není ve stejné lize jako Amerika. Vladimir Putin však nechce souhlasit s tvrzením, že Spojené státy mají společně se svými spojenci právo vládnout světu tak či onak, včetně ruské periferie. Zvláště se vyhýbá situacím, ve kterých by člověk mohl mít dojem, že podlehne americkému tlaku, konstatuje článek.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)