Svátek má: Rostislav

Zprávy

Velikost textu:

Nikkei: Asie se stane lídrem světového obchodu!

Nikkei: Asie se stane lídrem světového obchodu!

Zatímco Spojené státy směřují k protekcionismu, Asie se ubírá kurzem k vedoucí pozici v globálním obchodu.

Ilustrační foto
18. listopadu 2020 - 11:04

Zatímco se Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa ubírají cestou protekcionismu a Spojené království a EU se nemohou dohodnout na životě po brexitu, 15 asijských zemí vytvořilo největší obchodní blok na světě, píše Nikkei Asian Review.

Státy účastnící se nového regionálního komplexního hospodářského partnerství doufají, že dohoda jim pomůže zotavit se z pandemie.

V neděli 15. listopadu podepsalo 15 zemí v asijsko-pacifickém regionu dohodu nazvanou Komplexní regionální hospodářské partnerství (RCEP). Jak poznamenává Nikkei Asian Review, bude to největší obchodní blok na světě, který po pandemii pomůže urychlit oživení jejích členských ekonomik.

Partnerství zahrnuje Čínu, Japonsko, Jižní Koreu, Austrálii, Nový Zéland a všech 10 zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Dohromady tvoří 30% světového HDP a populace.

Publikace upozorňuje na skutečnost, že je to poprvé, co Čína uzavřela dvoustrannou dohodu o volném obchodu v takovém rozsahu. V době, kdy se USA stále méně zajímají o mezinárodní obchodní projekty a jednání o obchodní dohodě o brexitu mezi Velkou Británií a EU jsou pomalá, má Asie v úmyslu „převzít vedení při formování nové globální obchodní architektury“. RCEP vstoupí v platnost, jakmile dohodu ratifikuje nejméně šest zemí ASEAN a další tři země.

Podle Nikkei Asian Review se podpisový ceremoniál konal online a pořádal jej Vietnam, předsedající ASEAN 2020. „Jsem si jist, že RCEP bude brzy ratifikována a vstoupí v platnost, což urychlí oživení našich ekonomik po pandemii a zajistí společnou prosperitu národů a podniků všech zúčastněných zemí," uvedl vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc.


Jak vydání připomíná, oficiální návrh na vytvoření RCEP byl předložen již v roce 2012 a jednání se táhnou od roku 2013. Poté, co se však Donald Trump ve Spojených státech dostal k moci a vydal se na cestu protekcionismu, proces šel rychleji, protože zúčastněné země chtěly podporovat zásadu volného obchodu.

Jedinou výjimkou byla Indie, která původně uvažovala o vstupu do bloku, ale v roce 2019 se na dohodě odmítla podílet, protože nechtěla svým partnerům otevřít své zemědělské i další důležitá odvětví.

Dohoda obsahuje 20 kapitol, které obsahují pravidla pro obchod se zbožím, investice a elektronický obchod, jakož i práva duševního vlastnictví a vládní zakázky. Mnohá cla budou zrušena a limity na v některých sektorech se zvýší získávání akcií zahraničními hráči.

The Nikkei Asian Review zdůrazňuje, že se jedná o druhý hlavní multilaterální blok pro asijské země po Komplexní a progresivní dohodě o trans-tichomořském partnerství (CPTPP), vytvořené poté, co USA pod Trumpem odstoupily od původního trans-tichomořského partnerství. Z 15 členů RCEP je sedm členů CPTPP.

Někteří členové nového bloku jsou vázáni dvoustrannými dohodami o volném obchodu - například Čína a země ASEAN. Lze tedy předpokládat, že RCEP kombinuje již existující dohody. Zároveň je však toto partnerství v některých ohledech „historickým průlomem“. Například RCEP je první dohodou o volném obchodu, která spojuje Čínu a Japonsko, první a druhou ekonomiku v regionu.

Publikace upozorňuje na skutečnost, že mnoho zúčastněných zemí spoléhá na partnerství v obtížné ekonomické situaci ve světě kvůli pandemii. Zatímco někteří členové RCEP, jako jsou Čína, Jižní Korea a Vietnam, se dokázali dostatečně rychle zotavit, ostatní členové dohody zaznamenali ve třetím čtvrtletí roku rekordní pokles jejich ekonomik. Proto například Singapur slíbil ratifikaci partnerství „co nejdříve, během několika příštích měsíců“.

Podle Cassie Leeové, výzkumné pracovnice singapurského think tanku ISEAS-Yusof Ishak Institute, hraje nové partnerství důležitou roli uprostřed koronaviru a období napětí po amerických prezidentských volbách. Dohoda poskytne účastníkům větší vliv a pomůže společně připravit půdu pro hospodářské oživení.

(kou, prvnizpravy.cz, nikkei.com, foto: arch.)