Svátek má: Květa

Zprávy

Velikost textu:

No konečně: Británie podezírá Rusko z účasti na zadržení tankeru!

No konečně: Británie podezírá Rusko z účasti na zadržení tankeru!

Britská zpravodajská služba MI6 a britské vládní komunikační centrum (GCHQ) vyšetřují verzi ruské „účasti“ na zadržení britského tankeru Stena Impero v Hormuzském průlivu íránskými silami.

Ilustrační foto
21. července 2019 - 10:15

Uvedl to The Sunday Mirror, s odkazem na své zdroje.

A jak je pro britský tisk obvyklé, v titulku se nepíše o „Rusech“, ale o „Putinovi“. Dalo by se říci, že je až podivné, že na „rusko-putinovskou stopu“ se v Británii přichází až po dvou dnech, když za otravou dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery bylo Rusko (resp. Putin) britskou vládou odhaleno již za pár hodin.

Podle této publikace zejména bezpečnostní služby zjišťují, zda byl tanker nalákán do pasti pomocí signálů z falešných souřadnic GPS, které by mohla íránská zpravodajská služba šířit pomocí „ruských špionážních technologií“.

Jak poznamenal jeden zdroj, „Rusko má technologii na falešné GPS a mohlo by pomoci Íránu v tomto dobrodružství.“


V Moskvě na tyto informace reagovali se značnou ironií a označili je za nesmysl.

"Proč bychom potřebovali, aby Britové a Američané v důsledku „nahrazení dat" předvedli své zbraně a hrozili tím, že zvýší svoji přítomnost v regionu? To je nějaký druh vojensko-strategického masochismu, který není vůbec typický pro ruskou vojenskou strategii. Naopak: vymyslet další nesmysl o ruské hrozbě a zbrojit - to je moderní strategie kolektivního Západu,“ uvedl například člen zahraničního výboru ruské Rady federace Oleg Morozov.

19. července příslušníci íránského islámského revolučního gardového sboru zadrželi britský tanker Stena Impero v Hormuzském průlivu a doprovodili ho do přístavu Bandar Abbas. Na palubě lodi zůstává 23 členů posádky, mezi nimiž jsou tři Rusové.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt k tomu prohlásil, že pokud se situace s zadržením britského ropného tankeru Stena Impero v Hormuzském průlivu v blízké budoucnosti nevyřeší, může Írán očekávat vážné následky.

Kromě toho britský vládní bezpečnostní výbor „Cobra" doporučil, aby se lodě Spojeného království dočasně nepřibližovaly k vodám Hormuzského průlivu.

(kou, prvnizpravy.cz, mirror.co.uk, foto: arch.)