Svátek má: Petra

Zprávy

Velikost textu:

Nord Stream-2 bude dokončen příští týden

Nord Stream-2 bude dokončen příští týden

Člun Fortuna má na dokončení druhé řady Nord Stream 2 necelé tři kilometry. Pokud to počasí dovolí, plavidlo dokončí pokládku v neděli-pondělí a během několika dnů svaří „zlatý šev“.

Fortuna
4. září 2021 - 07:20

Barge Fortuna se blíží k dokončení celého Nord Stream 2. Podle navigačního portálu Vesselfinder mělo večer 3. září plavidlo necelé tři kilometry na položení druhé linie plynovodu v německé ekonomické zóně Baltského moře.

Pokud je počasí příznivé a aktuální rychlost je 1200-1300 metrů za den, Fortuna přijde na konec plynovodu z Německa v neděli-pondělí. Plavidlo poté zvedne oba konce na palubu a během několika dnů svaří „zlatý šev“. Což bude znamenat úplné dokončení stavby „Nord Stream - 2“.

První řetězec plynovodu byl dokončen na začátku června a nyní probíhá uvedení do provozu. Gazprom předpovídá, že se mu letos podaří dodat do Německa 5,6 miliardy metrů krychlových plynu.

Druhá řada, s přihlédnutím k pracím při uvádění do provozu, může být spuštěna nejdříve v prosinci.V důsledku chladné zimy a jara a hospodářského oživení země EU zvýšily spotřebu a jejich sklady se rekordně vyprázdnily. Necelé dva měsíce před začátkem topné sezóny je hladina naplnění 67%.

Jedním z důvodů je to, že dodavatelé LNG za 8 měsíců snížili vývoz plynu do Evropy o více než 17 miliard metrů krychlových, a přesměrovali náklad do výnosnější Asie a Jižní Ameriky. Alžírsko, Gazprom a Ázerbájdžán dodaly evropskému trhu oproti loňskému roku další objemy, ale stačily jen na kompenzaci snížení dodávek LNG.

Gazprom uvádí, že nyní plní smluvní závazky a další objednávky budou splněny po spuštění Nord Stream 2. Jeho spuštění mělo proběhnout v první polovině loňského roku, americké sankce ale jeho dokončení posunuly o více než rok a půl.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:nordstream)