Norsko doporučilo zemím NATO, aby se držely dál od hranic s Ruskem

zprávy

Nová norská vláda, v jejímž čele stojí od října premiér Jonas Gahr Støre, varovala své spojence v NATO, aby drželi svá letadla a lodě dál od norsko-ruských pohraničních oblastí, uvedl list VG.

Norsko doporučilo zemím NATO, aby se držely dál od hranic s Ruskem
Anniken Witfeldtová, norská ministryně zahraničí
3. prosince 2021 - 09:01

Jak řekla norská ministryně zahraničí Anniken Witfeldtová na summitu NATO v Lotyšsku, nová vláda chce, aby si spojenecká letadla a lodě udržovaly určitou vzdálenost od norsko-ruských pohraničních regionů. Dvě kola britských a amerických námořních cvičení v Barentsově moři v roce 2020 přitáhla velkou pozornost, řekla, zvláště když se loni v září dotkla ruské ekonomické zóny.

Norská fregata Thor Heyerdahl spolu s britskými a americkými loděmi se přiblížila na vzdálenost 50 námořních mil od pevniny. Je to dostatečně daleko od námořní hranice Ruska, ale v rámci jeho ekonomické zóny.

„Pro Norsko je důležité mít vojenskou přítomnost v oblastech blízko nás. Ale podle nás v bezprostřední blízkosti ruských hranic bude lepší, když si poradíme sami s pomocí norských letadel a fregat. To je pro nás velmi důležité,“ zdůraznila Witfeldtová.

Poznamenala, že o tomto tématu hodlá diskutovat s britskými a americkými kolegy.

„Je v norském zájmu postarat se o obranu těchto oblastí nezávisle a  norskými ozbrojenými silami,“ řekla.

Jak opakovaně prohlásil bývalý šéf operačního velitelství norských ozbrojených sil Rune Jacobsen , Oslo „se snaží svým partnerům sdělit, že Norsko je NATO severu“.

„Rusové jsou zvyklí na norská letadla a lodě v Barentsově moři a  tomu, co tam jezdí, třeba loď naší bezpečnosti „Maryata“. Chceme, aby to tak zůstalo i v budoucnu, aby východně od Anneuil neletěly americké průzkumné letouny, ale naše vlastní,“ trval na svém.

Vojenský expert podplukovník Turmod Heyer sdílí stejný názor : „Rusové se Norska nebojí. Rusové se bojí pouze Spojených států, “říká.Podle jeho názoru leží část odpovědnosti za to, že Rusko začalo posilovat obranu na severu, poblíž Norska, na norských úřadech.

Støreho vláda uvedla, že se chce pokusit zlepšit vztahy s Ruskem na severu. Jak Vitfeldtová, tak předseda vlády již jednali s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem , připomíná norský list VG.

„Pro Norsko je důležité udržovat rovnováhu mezi politikou zastrašování a politikou uklidňování. A jsme zcela závislí na bezpečnostních zárukách, které nám NATO poskytuje, “shrnula Witfeldtová.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 68%
transparent.gif transparent.gif
Ne 16%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif