Svátek má: Blažena

Zprávy

Velikost textu:

Norsko prodalo Rusům, blízkých Putinovi, továrnu na lodní motory

Norsko prodalo Rusům, blízkých Putinovi, továrnu na lodní motory

Norští politici se obávali šíření informací, že kupci továrny na turbínové motory Bergen Engines, která instalovala motory na průzkumnou loď „Maryata“ královského námořnictva, patří do blízkého okruhu ruského prezidenta Vladimira Putina

Vladimir Putin, ruský prezident
1. března 2021 - 07:20

Některé norské politické strany položily otázku: „Jaké je riziko pro bezpečnost země?“ informovala společnost Norwegian Broadcasting Corporation (NRK).

V únoru obdržel norský předseda vlády Erna Solberg do své schránky varování: „… Noví majitelé závodu v Bergen Engines patří do okruhu ruského prezidenta. Myslím, že je to třeba zkontrolovat, abychom se ujistili, že prodej neohrožuje bezpečnost království. “ Stejné varování obdržely noviny Bergens Tidende.

Stalo se tak ve stejný den, kdy se stalo známým o prodeji motorů Bergen ruským investorům z TMH International. Závod Hordvikneset vyráběl motory a udržoval hlavní norskou špionážní loď. Mluvíme o špičkové špionážní lodi „Maryata“, která patří ke zpravodajské službě a sleduje ruskou činnost v Barentsově moři.

„Vyhlídka na prodej motorů Bergen přiměla mnoho členů Storting přemýšlet o bezpečnosti Norska. Kromě turbín pro Maryata vyrábí společnost Bergen Engines a udržuje motory pro řadu lodí pobřežní stráže,“ poznamenává NRK.

„Bergen Engines vyrábí motory pro lodě, které hrají klíčovou roli v bezpečnosti země. Je velmi důležité, aby se tyto informace nedostaly do nesprávných rukou, “ říká poslankyně Dělnické strany Yette Christensen .

Ministerstvo obchodu a průmyslu zase uvedlo, že prodej závodu považuje za dohodu mezi komerčními hráči. Tajemník ministerstva Lars Andreas Lunde vysvětlil, že ministerstvo „by nemělo a nebude zasahovat do osudu dohody“.


„Nejsem si jistý, zda existuje jasný akční plán. Prohlášení ministerstva obchodu a průmyslu nejsou povzbudivá, “ uvedl poslanec Christensen s tím, že by se do této záležitosti mělo zapojit norské ministerstvo obrany.

„Provedeme řádné posouzení situace,“ slíbil šéf vojenského oddělení Frank Bakke-Jensen z liberálně-konzervativní strany „Høire,  „zkontrolujeme, zda je společnost uvedena jako hlavní dodavatel nebo subdodavatel a zda její status spadá pod zákon o bezpečnosti.“

Jak zdůrazňuje Norwegian Broadcasting Corporation, od roku 1946 dodala společnost Bergen Engines více než 7 000 lodních a pozemních turbín do zemí po celém světě, z nichž asi 4 000 je stále v provozu. Společnost zaměstnává 950 lidí, z nichž 670 má sídlo v Bergenu.

Bergen Engines AS je výrobcem naftových a plynových motorů z Bergenu. Společnost byla 100% dceřinou společností Rolls-Royce Power Systems AG. 4. února 2021 jej Britové prodali ruskému Transmashholding

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)