Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

Novak: Plynovod Nord Stream-1 pracuje na více než sto procent

Novak: Plynovod Nord Stream-1 pracuje na více než sto procent

Alexander Novak, ruský ministr energetiky, uvedl na televizním kanálu Rusko 24, že současný plynovod Nord Stream-1 je přetížen.

Alexander Novak, ruský ministr energetiky
10. října 2018 - 11:05

Podle ministra do konce roku 2019 bude vybudována veškerá infrastruktura potřebná pro Nord Stream-2.

"Začala již stavba podmořské části z Finska, stavba pozemní části v Německu  také pokračuje. A není pochyb o tom, že vše bude vybudováno včas, "zdůraznil ministr.

Odpověděl také na otázku možných obav projektových investorů po vyjádřeních Washingtonu o sankcích.

"Neustále slyšíme tyto informace a stále to jsou protichůdné informace. Vše závisí na našich evropských partnerech a společnostech. Vykazují velký zájem a tady v panelových diskusích naši vůdci, partneři z jiných společností, kteří se na projektu podíleli, potvrdili svůj zájem,“  uvedl Alexander Novak.

Novak zdůraznil, že Nord Stream-2 je komerční projekt, který je "prospěšný pro všechny".

"Je to především pro evropské spotřebitele výhodné, protože, jak již řekl Vladimir Putin, plyn přes Nord Stream bude o 30% levnější než zkapalněný zemní plyn z Ameriky," dodal Alexander Novak.


Dále ministr energetiky upozornil, že kapacita "Nord Stream - 1" je již "překročena a je nutné vybudovat novou  infrastrukturu a vytvořit nové podmínky“.

"Dovozy do Evropy v příštích deseti letech by mohly vzrůst ze 70 na 100 miliard kubických metrů plynu. O čem vlastně mluvíme, když je kapacita Nord Stream-1 pouze 55 miliard kubických metrů plynu. Proto Evropané musí dobře plánovat odkud vezmou 100 miliard kubických metrů plynu,“ upozornil ministr energetiky.

Společnost Gazprom uvedla, že kapitálové výdaje na realizaci projektu Nord Stream-2 už jsou profinancovány  ze 70%.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,foto:arch.)