Svátek má: Arnošt

Zprávy

Velikost textu:

Novinář kolegovi: „Přestaňte ze všeho obviňovat ruského medvěda!“

Novinář kolegovi: „Přestaňte ze všeho obviňovat ruského medvěda!“

Pokusy obvinit Rusko z šíření paniky v Evropě na pozadí epidemie koronaviru jsou neopodstatněné, poznamenává publicista Causeur David Desgouilles v dopise svému kolegovi Brice Couturierovi.

Ilustrační foto
26. března 2020 - 10:10

Podle autora dopisu se „ruské spiknutí“ stalo pro Couturiera „horlivého obhájce Macrona“ „fixní ideou“. Současně protichůdné kroky francouzských úřadů přispívají k panice ve společnosti mnohem více než činnost „ruských botů“, je si jistý novinář.

„Podle vás všichni, kdo kritizují našeho skvělého prezidenta - filosofa - novináři, politici, „polemisté“- hrají do rukou nebo čistí cestu pro Vladimiru Putinovi,“ píše publicista Causeur David Desgouilles v dopise „zuřivému obhájci“ Emmanuela Macrona Brice Couturierovi. Jak si novinář vzpomíná, jeho vztah s kolegou, který začal vzájemným respektem, se zkomplikoval v roce 2018, kdy se „ruské spiknutí“ stalo pro Couturiera „fixním ideou“. Autor knihy „Makron - prezident-filosof“ začal zapisovat do „spolupachatelů ruského spiknutí“ kritiky chování hlavy státu ve skandálu se svým asistentem Alexandrem Bennaloym a označil „žluté vesty“ jako nástroj při Putinově pokusu destabilizovat Západ.

„Samozřejmě ti, kteří stejně jako já přijali pozvání Frederica Taddeiho, aby mohli vysílat na RT France, se ve skutečnosti stali agenty FSB v lepším případě a horší, „kolaboranty"," píše Desgouilles. Jak autor tohoto dopisu připomíná, sám se objevil na kanále uprostřed krize „žluté vesty“ a spolu s Christophe Di Pompeem, zástupcem prezidentské strany „Vpřed republika“, uvítal záměr Macrona odejít limit schodku rozpočtu stanoveného Maastrichtskou smlouvou. Před několika týdny se Desgouilles opět zúčastnil programu Taddeiho, kde bránil právo Benjamina Griveauxe na soukromí. „Agenti FSB jsou ďábelsky mazaní, že?" ironicky poznamenal Desgouilles.


Jak autor připomíná, byla z vazby s Vladimirem Putinem obviněna předsedkyně „Strany národní jednoty“, Marine Le Penová, a vůdce „Nepokořené Francie“ Jean Luc Melanshon a předseda strany „Vstaň Francie!“ Nicolas Dupont Aignan, který zastával proruské pozice. Vedoucí novinářského sdružení „Výboru Orwell“, jehož je sám Couturier členem, a šéfredaktorka časopisu Marianne Natasha Poloniová neměla štěstí se jménem (o němž ani nepomyslela, že by ho měla skrývat), a protože majitelem časopisu je Čech, „je zřejmé, že je na Putinově výplatnici", vysmívá se  Deguy Desgouilles.

V sobotu večer Couturier „slavnostně retwitoval“ naléhavé zprávy agentury Reuters, že „koronavirus je také prací Ruska“. „Musím říci, že zde, stejně jako v případě Natashy, je všechno poněkud povrchní - ve slově" koronavius "je slabika „rus". Jak to, že jsme na dříve nepřišli?diví se rozverně novinář.

Jak autor připomíná, poselství agentury se odkazuje na „dokument Evropské unie“ prokazující zapojení ruského státu do šíření paniky v západní Evropě, aniž by bylo podrobně popsáno jak. 


Nicméně, podle novináře, i kdyby FSB chtěla zasít paniku ve francouzských ulicích, nic z toho by ji nevyšlo, protože „vzpurní Francouzi“ odmítají dodržovat izolační režim. „Ve skutečnosti mohou protichůdné výzvy, které Francouzi slyšeli dva týdny, způsobit více paniky, než jakékoli falešné zprávy z ruských robotů," je přesvědčen Desgouilles. Jak si pozorovatel pamatuje, nebyl to Putin, kdo doporučil Francouzům, aby šli do divadel dva týdny před zavřením škol, o dva dny později jim zakázali chodit do barů, poté vyzval všechny, aby přišli k volebním urnám, a o několik dní později zavedl izolační režim, když vysvětlil, že chodit do práce je nutné.

„Milý Brice Couturiere, využijte izolace: přestaňte psát na Twitteru," vyzval Desgouilles kolegu. „Pro novináře je tweet –  to samé, jako impulzivní nákup toaletního papíru během krize pro člověka z ulice," poznamenává pozorovatel a zdůrazňuje, že Couturier přece jen stojí nad tím a neměl by být v pokušení „ukazovat prstem na ruského medvěda", když je v zemi mnoho dalších závažných témat, jako je zdravotní krize, po které je jí v patách šlape hospodářská a sociální krize.

(kou, prvnizpravy.cz, causeur.fr. foto: arch.)