Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Američanům s podezřením na virus může být zakázán návrat do USA

NYT: Američanům s podezřením na virus může být zakázán návrat do USA

Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa může dočasně zakázat vstup do země ze zahraničí svým občanům a lidem s trvalým pobytem, pokud u nich bude podezření na koronavirus.

Ilustrační foto
13. srpna 2020 - 11:04

USA by se tak staly patrně první a jedinou zemí, která by zakázala návrat svých občanl do vlasti, kdy ostatní země uplatňují u těch, kde podezření z nákazy existuje, dočasnou karanténu.

Jak informují The New York Times i když však taková vyhláška vstoupí v platnost, nová pravidla se použijí pouze v situacích, kdy by nečinnost orgánů mohla ohrozit veřejnou bezpečnost.

Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa může zavést nová imigrační pravidla, která umožní celním úředníkům dočasně zakázat návratu ze zahraničí americkým občanům nebo osobám s povolením k pobytu, pokud mají u nich podezření na koronavirus, citují The New York Times návrh připravovaného dokumentu.

Podle návrhu, který staví na stávající právní autoritě Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, by vláda mohla zakázat Američanovi překročit americkou hranici. Za tímto účelem musí úřady poskytnout „silný důkaz“, že tato osoba je infikována koronavirem nebo byla v kontaktu s nemocnými lidmi.

Návrh však nestanoví, na jak dlouho bude v případě přijetí příslušného nařízení uložen zákaz vstupu do země.


Deník dále poznamenává, že i když inovace vstoupí v platnost, nová pravidla se budou uplatňovat „ve velmi vzácných případech“, pouze za okolností, kdy by nečinnost úřadů mohla ohrozit veřejnou bezpečnost.

Návrh zároveň uvádí, že zákaz vstupu do země by měl „zahrnovat vhodná ochranná opatření, aby nedocházelo k porušování ústavních práv“.

Publikace připomíná, že Trump v posledních několika měsících omezil vstup cizích státních příslušníků do Spojených států, poukazujíce na riziko rozšíření COVID-19 z horkých míst v zahraničí. Omezení však nezahrnovala dvě kategorie návštěvníků země: americké občany a ty, kteří mají povolení k pobytu ve Spojených státech.

Projekt, který zvažuje prezident, tak rozšíří vládní pravomoci omezit šíření koronaviru v zemi.

Očekává se, že federální agentury předloží návrh přezkumu Bílému domu do úterý. Zatím však není jasné, kdy bude schválen a kdy může vstoupit v platnost.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)