Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Kdyby karanténa byla o 2 týdny dříve - zemřelo by 5krát méně lidí!

NYT: Kdyby karanténa byla o 2 týdny dříve - zemřelo by 5krát méně lidí!

Vědci dospěli k závěru, že v případě zavedení karantény i sebemenší zpoždění povede k vážným důsledkům, napsal The New York Times.

Ilustrační foto
22. května 2020 - 11:06

Pokud by tedy podle jejich výpočtů Trump o dva týdny dříve ohlásil opatření k izolaci, bylo možné zabránit 83% úmrtím v celých Spojených státech.

Pokud by Spojené státy začaly zavádět opatření ohledně sociální vzdálenosti o týden dříve, bylo by možné zachránit asi 36 tisíc lidí. K těmto závěrům dospěli vědci z Columbia University, uvedl deník The New York Times. A kdyby se města začala uzavírat o dva týdny dříve, tj. 1. března, bylo by možné zabránit smrti 83% všech obětí pandemie ve Spojených státech - to znamená, že do začátku května by zůstalo naživu 54 tisíc lidí.

Vědci věří, že i malé zpoždění při provádění karanténních opatření může vést k velkým důsledkům. Pokud by tedy byla nezbytná opatření zavedena alespoň o něco dříve, bylo by možné se vyhnout nejhoršímu scénáři.

Vědci navíc tvrdí, že ve státech, které se nyní po karanténě otevírají, se epidemie může vymknout kontrole, pokud úřady situaci podrobně nesledují a nepotlačí ložiska infekce, jakmile se objeví.


Jak autor článku připomněl, v březnu prezident Trump nezačal okamžitě rušit schůzky a naopak tvrdil, že rizika nákazy ve Spojených státech jsou velmi nízká. Ještě 9. března říkal, že život a ekonomika se ubírají svojí cestou a koronavirus není o nic horší než chřipka. Podle něj pak tehdy bylo pouze 546 potvrzených případů koronaviru. Jak však vědci později vypočítali, ve skutečnosti už byly nakaženy desítky tisíc lidí. Ale kvůli absenci systému testů o diagnóze nevěděli a v důsledku toho byl rozsah epidemie nejasný.

Až 16. března vyzval Trump Američany, aby omezili cestování, neshromažďovali se ve skupinách a neposílali děti do školy. Podle vědců změna v chování Američanů v polovině března zpomalila šíření viru. Ale v těch městech, kam se už virus dostal dříve a šířil se rychleji, tato opatření nestačila.

Vědci například uvádějí následující čísla: v newyorské metropolitní oblasti do 3. května zemřelo na koronavirus 21,8 tisíc lidí, a pokud by byla o týden dříve zaveden karanténa, bylo by to méně než 4,3 tisíc.

Odborníci připouštějí, že čísla jsou přibližná, není možné hovořit o jistotě, ale důležité jsou trendy a závěry. Vždyť za těmito čísly jsou skuteční lidé, kteří onemocněli v březnu a dubnu.

Je však důležité nejen zavést opatření, ale je nutné, aby je lidé dodržovali. A lidé jsou ochotnější přijmout omezení, když jsou oběti nemoci v dohledu. V březnu byl počet obětí nízky, epidemie se tiše rozšířila. Mnoho pacientů si ani neuvědomilo, že mají koronavirus, často měli jiné příznaky. A například v mnoha organizacích, dokud jeden ze zaměstnanců nezískal pozitivní test, se kanceláře nezavřely a během této doby se jim podařilo infikovat kolegy.

V důsledku toho se vědci domnívají, že při absenci rozsáhlých testů a systému reakce na mimořádné situace, budou-li nyní v USA odstraněna omezení, může dojít k novým úmrtím, desítkám tisíc úmrtí, dodal The New York Times.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: repro video al jazeera)