Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Koronavirus otřásl nadějí globální ekonomiky na brzké uzdravení

NYT: Koronavirus otřásl nadějí globální ekonomiky na brzké uzdravení

Šíření koronaviru ohrozilo globální hospodářské oživení v roce 2020, píše americký deník The New York Times.

Ilustrační foto
4. března 2020 - 11:06

K postupnému návratu ekonomiky k obvyklému průběhu může zároveň přispět pouze poskytnutí transparentních a spolehlivých informací vládami zemí o této nemoci.

Bez ohledu na to, zda epidemie koronaviru eskaluje na globální pandemii, její vypuknutí již zasáhlo globální ekonomiku a finanční trhy, uvádí The New York Times.

S rostoucím úsilím o kontrolu šíření nemoci rostou také ekonomické náklady. V posledním čtvrtletí roku 2019 se evropská ekonomika zastavila, japonská ekonomika se snížila a dokonce i výkonnost Číny a Indie ztratila na síle.
 
Publikace uvádí, že koronavirus přepnul globální ekonomiku do „režimu přežití“. Šíření viru tak poškozuje průmysl cestovního ruchu, obchod a dodavatelské řetězce po celém světě. Ukazatel světové ekonomické aktivity Baltic Dry Index klesl o polovinu a ceny ropy klesly asi o čtvrtinu.
 
Navíc zprávy z posledních několika dní naznačují, že se nepodařilo epidemii v Číně zvládnout a dostat pod kontrolu, virus se šíří po celém světě a existuje riziko významného nárůstu počtu případů. A odráží se to na akciových trzích Spojených států a dalších zemí. Navzdory skutečnosti, že USA dosud epidemie těžce nezasáhla, je pád na akciovém trhu minulý týden příkladem narušení dodavatelského řetězce, kterému americké společnosti čelí.


Čím dál více se vzdaluje realitě předpoklad, že propuknutí koronaviru ovlivní globální poptávku pouze v krátkodobém horizontu. Trpí nejen odvětví cestovního ruchu a sektoru služeb, ale také investice, které budou mít dlouhodobé důsledky, i když se samotné propuknutí ukáže jako krátkodobé.
 
Jak The New York Times poznamenal, akciové trhy odrážejí hlavně vyhlídky středních a velkých společností. Upozornění na klesající zisky od obrů, jako jsou Apple a Microsoft, pomohly k poklesu hlavních akciových indexů. Očekává se však, že nejzávažnější problémy s dodavatelskými řetězci ovlivní malé podniky.


Dalším důležitým problémem, kterému vlády čelí, je to, jak vyvážit zadržováníí epidemie s udržením ekonomiky. Úkol je komplikuje každým dnem, dokud továrny v Číně zůstávají zavřené a restaurace jsou prázdné. Na druhé straně návrat k obvyklému rytmu života komplikuje kontrolu nad šířením koronaviru.
 
Publikace uvádí jednoduché východisko z této situace. V této fázi nemůže vláda žádné země přicházet s jistotami. Mohou však zajistit transparentnost a spolehlivost informací, které dostávají spotřebitelé, podnikatelé a investoři. To spolu s pochopením, že vlády dělají vše pro to, aby epidemii potlačily, může pomoci oživit globální ekonomiku, dodává list.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)