Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Kurdský povstalecký velitel – napadneme tureckou armádu!

NYT: Kurdský povstalecký velitel – napadneme tureckou armádu!

Mazlum Kobani, kurdský velitel Syrských demokratických sil (SDF), v rozhovoru s The New York Times vyzval Američany, aby „vyvinuli tlak na své politické a vojenské vedení, aby zastavili turecký útok“ a vyhnuli se „velkému masakru“.

Mazlum Kobani, kurdský velitel
10. října 2019 - 04:20

Zároveň zdůraznil, že v případě invaze Ankary na severovýchod Sýrii by rebelové zaútočili na turecká vojska.

Mazlum Kobani, kurdský velitel syrských demokratických sil (SDS), v telefonickém rozhovoru s The New York Times varoval, že zaútočí na turecké jednotky, pokud vstoupí do severovýchodní Sýrie.
 
"Budeme odolávat," prohlásil. „Bojovali jsme sedm let a můžeme v boji pokračovat jstejně tak dlouho."
 
Toto prohlášení bylo učiněno na pozadí slov tureckého prezidenta Recep Tayyipe Erdogana o bezprostřední vojenské operaci Ankary v Sýrii.
 
Kurdští povstalci ze Sýrských demokratických sil ve spolupráci se Spojenými státy porazili „Islámský stát“ v Sýrii, napasl americký deník. Od té doby si s podporou Američanů zachovali kontrolu nad rozsáhlým územím na severovýchodě Sýrie.
 
Mezitím Ankara považuje rebely za součást kurdského partyzánského hnutí, které představuje pro Turecko hrozbu. Erdogan dokonce požadoval vytvoření nárazníkové zóny 20 mil podél turecké hranice, která by měla být pod kontrolou Turků, aby mohli omezit kurdské síly.


V rozhovoru pro The New York Times Kobani vyjádřil zklamání nad prohlášením Bílého domu, že v případě turecké invaze by USA zůstaly stranou. Kromě toho řekl, že z důvodu neexistence jasné a předvídatelné politiky ze strany Washingtonu se ukázalo, že je obtížné něco naplánovat.
 
„Neměla by existovat žádná dualita," zdůraznil Kobani.
 
Také poznamenal, že spolu s americkou armádou bojovali jako bratři ve zbrani. A podle jeho názoru může jakýkoliv rozpor v tomto partnerství destabilizovat region.
 
„Spolu s americkými silami jsme bojovali proti vymýcení terorismu a v tomto boji stále pokračujeme," řekl Kobani.
 
Vyzval také Američany, aby „vyvinuli tlak na jejich politické a vojenské vedení, aby zastavili turecký útok“, což jinak, jak řekl, povede k „velkému masakru“.
 
Kobani také uvedl, že by se raději držel spolu se Spojenými státy a usiloval o stabilní Sýrii, ale jeho síly jsou připraveny k útoku v případě turecké invaze.
 
„Pokud překročí hranici, bude existovat aktivní odpor," zdůraznil velitel milice. „V žádném případě je nepřijmeme na naší zemi."

Mezitím americký prezident Donald Trump v úterý prohlásil, že Kurdy nezradil.

„Možná právě odcházíme ze Sýrie, ale Kurdy žádným způsobem neopustíme - jsou to zvláštní lidé a úžasní bojovníci," napsal na Twitteru.
 
Varoval také Ankaru, že „jakékoli nepřiměřené nebo zbytečné nepřátelství Turecka bude mít devastující důsledky pro jejich ekonomiku a jejich velmi křehkou měnu“.

Nicméně agentury hlásí, že turecká armáda již překročila turecko-syrské hranice a došlo k prvním střetům. Nicméně odborníci soudí, že se přes slova kurdského velitele, se kurdské jednotky spíše před silnou tureckou armádou stáhnou.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)