Svátek má: Radomír

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Manévrovací prostor USA v Afghánistánu se zúžuje!

NYT: Manévrovací prostor USA v Afghánistánu se zúžuje!

Na konci roku 2019 Tálibán provedl v Afghánistánu rekordní počet útoků, které byly v mnoha ohledech reakcí na zintenzivnění amerického bombardování v zemi.

Ilustrační foto
2. února 2020 - 06:20

Uvedly to The New York Times, citující data z nové zprávy amerického generálního inspektora o obnovu tohoto státu. Podle novin, vzhledem k tomu, že Tálibán provedl více než 8 tisíc útoků za rok, to naznačuje, že navzdory bombardování jsou militanti stejně jako před deseti lety stále schopni vést aktivní bojové operace.

Za poslední měsíce roku 2019 Tálibán a další skupiny provedly v Afghánistánu rekordní počet útoků, napsaly The New York Times. Zároveň se nárůst počtu takových incidentů časově shodl s prohlášeními Donalda Trumpa, že Spojené státy „v posledních deseti letech„ bijí nepřítele daleko více než kdykoli předtím“.

Nárůst počtu útoků jasně naznačuje rozpor mezi prohlášeními o potlačení Tálibánu a realitou v terénu: navzdory bombardování a americko-afghánským pozemním operacím si Tálibán stále zachovává potenciál pro útoky, které nejsou o nic méně citelnější než ty, které byly před deseti lety.
 
„Celkový počet nepřátelských útoků, stejně jako jejich efektivní část za čtvrté čtvrtletí roku 2019, překonal údaje za stejné období v kterémkoli roce od zahájení vedení příslušných statistik v roce 2010," uvádí se ve zprávě. Podle dokumentu provedl v posledním čtvrtletí roku Tálibán a další ozbrojené skupiny 8 204 útoků a ve 37% případů vedly k obětem.
 
Tato čísla jsou jedny z mála zbývajících veřejně dostupných údajů úspěchů Spojených států amerických v Afghánistánu, vzhledem k tomu, že americká armáda přestala zveřejňovat údaje o počtu obětí mezi Afghánci a procentuálním zastoupení krajů pod vládou vlády.

 
Současně se zjevně s nárůstem počtu amerických leteckých úderů zvýšil počet útoků Tálibánu. V roce 2019 americké letectvo použilo 7 423 bomb a raket, což je rekordní počet od roku 2006, kdy se tato čísla začala brát v úvahu. Jen v září použila americká armáda 948 kusů munice.
 
V roce 2019 se americké vojenské velení v Afghánistánu zaměřilo na úkol způsobit Tálibánu maximální ztráty, aby vedení skupiny mělo co největší zájem o mírová jednání. Pro snížení ztrát mezi Afghánci a udržení území pod kontrolou vlády bylo rovněž zapotřebí různých útočných operací.
 
Současně, v září, po výbuchu auta v Kábulu, který zabil jednoho amerického vojáka a dalších 11 lidí, Trump přerušil jednání, která měla vést k dohodě, v níž by Tálibán a afghánská vláda zahájily přímá jednání.
 
USA a Tálibán se vrátily k dialogu v prosinci. Strany se podle amerických představitelů opět přiblížily uzavření dohody, jednání však byla zastavily na otázce snížení míry násilí - jeden z bodů určených k pokroku v mírovém procesu. Afghánská vláda chce příměří na měsíc a Tálibán pozastavil některé ze svých útoků - platí to pouze ve městech a na hlavních silnicích.


Jeden úředník amerického ministerstva obrany vysvětlil nárůst útoků Tálibánu - povstalci zahájili častější útoky, které však zahrnovaly méně bojovníků než dříve – jako nepřímý důsledek amerických leteckých útoků.
 
Navzdory tomu vedl nárůst vojenských operací USA, afghánské vlády a Tálibánu k novým obětem: v roce 2019 podle OSN v této zemi zemřelo podle OSN více než 8 tisíc civilistů. Současně bylo od roku 2014 zabito více než 50 000 afghánských vojáků, přičemž Tálibán ovládal více území, než na začátku války.
 
Ve výsledku Tálibán usiluje o úplné stažení amerických jednotek ze země, zatímco Spojené státy chtějí, aby Tálibán a Afghánci jednali o rozdělení moci ve vládě.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)