Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Po ničivém hurikánu Maria navrhl Trump prodej Portorika!

NYT: Po ničivém hurikánu Maria navrhl Trump prodej Portorika!

V roce 2017, poté, co se devastující hurikán Maria „prošel“ Portorikem, předložil americký prezident Donald Trump návrh na prodej ostrova, píše The New York Times.

Donald Trump, prezident USA
14. července 2020 - 11:06

Deník to uvedl s odkazem na Elaine Dukeovou, která tehdy působila jako ministryně vnitřní bezpečnosti. Také poznamenala, že zpočátku hlava Bílého domu myslela spíše jako podnikatel.

Americký prezident Donald Trump navrhl prodej Portorika po ničivém hurikánu Maria v roce 2017, řekla Elaine Dukeová, která byla tehdy úřadující ministryní vnitřní bezpečnosti.

Podle ní byla ohromena, když šéf Bílého domu nabídl „prodej ostrova“ nebo „se zbavit tohoto aktiva“. A to se odehrálo právě v době, když se Portoriko pokoušelo vzpamatovat z přírodní katastrofy.

„Víte, prezident původně myslel spíše jako podnikatel," řekla Dukeová. "Můžeme outsourcovat elektrifikaci? Můžeme tento ostrov prodat? Nebo, víte, jak se zbavit tohoto majetku?“

Mezitím Dukeová zdůraznila, že poté, co Trump vyjádřil myšlenku prodeje Portorika, tento problém nebyl nikdy vážně zvažován ani diskutován.

Dříve působící ministryně vnitřní bezpečnosti se stala dalším vysoce postaveným úředníkem, který se rozhodl vyprávět o tom, jaké nepohodlí a někdy šok vyvolávala práce v Trumpově administrativě.

Stejně jako bývalý ministr obrany James Mattis si pečlivě vybírá slova, poznamenal The New York Times. A jako bývalý poradce pro národní bezpečnost John Bolton, který vydal knihu s názvem „Místnost, kde se všechno stalo“, Dukeová říká, že není připravena vzít na sebe zodpovědnost a znovu hlasovat pro Trumpa.

„Je to opravdu těžká otázka," řekla. „Ale vzhledem k dostupným možnostem zatím nevím.

Úředníci Bílého domu, jak publikace připomněla, již dlouho vyjadřují nespokojenost s krátkým funkčním obdobím Elaine Dukeové jako vedoucí vnitřní bezpečnosti a označují ji za osobu, která nechtěla být týmovým hráčem a odolávala prezidentské agendě.

Americký prezident je znám svojí impulzivností a ne vždy promyšlenými výroky. Například slíbil postavit zeď proti migrantům ve vnitrozemském státě USA, který nemá hranice s Mexikem, ale také obvinil pobaltské státy z války v Jugoslávii nebo Kanaďanům vyčetl vypálení Bílého domu v 18. století, ačkoliv za to mohli Angličané.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)